Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Oświata » 71 rocznica wyzwolenia obozu „Potulice – Lebrechtsdorf

71 rocznica wyzwolenia obozu „Potulice – Lebrechtsdorf

71 rocznica wyzwolenia obozu „Potulice – Lebrechtsdorf

23 kwietnia w Potulicach odbyły się uroczystości z okazji 71 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”. Dzięki uprzejmości lubawskiego koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych grupa młodzieży z Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie, pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Wiecierzyckiego, miała możliwość brania udziału w tych uroczystościach.

Pobyt w Potulicach rozpoczął się od zwiedzania pałacu stanowiącego w okresie okupacji część hitlerowskiego obozu, do którego trafiali liczni mieszkańcy Ziemi Lubawskiej. Gimnazjaliści obejrzeli wystawę informującą o historii obozu oraz mogli zejść do piwnic, w których okupanci przetrzymywali uwięzionych w karcerach. Następnie młodzież obejrzała należącą kiedyś do majątku Potulickich kaplicę, a w niej umożliwiono zejście do podziemi, w których znajdowały się rodzinne krypty grobowe byłych właścicieli majątku.

Kolejnym etapem był przejazd na cmentarz, gdzie odbyła się zasadnicza część uroczystości. Po okolicznościowych przemówieniach wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic. W przygotowanej części artystycznej nawiązywali do wspomnień osób, które w latach 1941 – 45 przetrzymywane były w obozie. Następnie odbyła się msza święta w intencji ofiar. W trakcie homilii ksiądz wymieniał nazwiska niektórych ofiar i zwracał uwagę na niewielki czas, który dzielił daty urodzin od dat śmierci. Przybyłych na uroczystości określił mianem wyjątkowych pielgrzymów, gdyż w przeciwieństwie do innych, wędrujących do miejsc świętych, oni przybyli w miejsce przeklęte.

Po nabożeństwie organizacje rządowe, pozarządowe, instytucje oraz osoby prywatne złożyły kwiaty i znicze pod cmentarnym pomnikiem ofiar faszyzmu. Następnie z wojskową orkiestrą na czele odbył się przemarsz ulicami Potulic pod Pomnik Pamięci Mężczyzn, Kobiet i Dzieci Więźniów Obozu Hitlerowskiego w Potulicach. To w tym miejscu znajdowała się główna brama miejsca kaźni. Pod pomnikiem uczniowie z Lubawy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze, zaś po posiłku przygotowanym w Zespole Szkół wpisali się do księgi pamiątkowej.

Opracowanie: Gimnazjum w Lubawie

Komentarze

Komentarze

Scroll to top