Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Informacja w związku z prognozowanymi upałami oraz burzami

Informacja w związku z prognozowanymi upałami oraz burzami

Informacja w związku z prognozowanymi upałami oraz burzami

INFORMACJA

w związku z prognozowanymi upałami oraz burzami

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (3-9.08) na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (powyżej 30°C, lokalnie do 37°C – 39°C). Można spodziewać się burz, miejscami z gradem.

OCENA ZAGROŻENIA

  • aktualnie obowiązują ostrzeżenia IMGW o upale 3/3 dla niemal całego obszaru Polski, z wyjątkiem województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Dla województwa warmińsko – mazurskiego wydano ostrzeżenie o upale 2/3. Ostrzeżenia obowiązują do dnia 8-9.08 br.

  • od godzin wieczornych 4.08 na obszarze od wybrzeża wschodniego i Mazur, przez centrum kraju, po Górny Śląsk, Małopolskie i Podkarpacie prognozowane są burze, miejscami z gradem i wysokością opadu do 20 mm. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 75 km/h.

  • zgodnie z aktualną prognozą zagrożeń IMGW, że w dniach 4-5.08 burze 1/3 występować mogą w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

  • według orientacyjnej prognozy pogody IMGW maksymalna temperatura wyniesie od 30°C na Suwalszczyźnie, do 37°C – 39°C na Dolnym Śląsku oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Spodziewane są przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza na krańcach zachodnich. Lekkie ochłodzenie prognozowane jest w dniach 9-10.08, gdy temperatura maksymalna ma wynieść 24°C, 28°C ma północy do 31°C na południu.

  • Utrzymanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, realizacji ruch kołowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego,(w tym pożary w lasach i polach uprawnych)

 

http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/upa%C5%82-poradnik-24062014.pdf

www.rcb.gov.pl

Komentarze

Komentarze

Scroll to top