Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Oświata » Legenda o objawieniach Matki Bożej w Lipach

Legenda o objawieniach Matki Bożej w Lipach

Legenda o objawieniach Matki Bożej w Lipach

29 kwietnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie ukazujące legendę o objawieniach Matki Bożej w Lipach. Inscenizacja została zorganizowana w ramach obchodów 800-lecia Chrztu Ziemi Lubawskiej. Uczniowie naszej szkoły wcielili się w role XIII wiecznych Prusów z plemienia Sasinów, zamieszkujących Ziemię Lubawską. Według starych podań, mimo, że w 1216 roku pruski nobil Surwabuno, za namową biskupa Chrystiana przyjął chrzest z rąk papieża Innocentego III, ludność Ziemi Lubawskiej nadal oddawała cześć pruskim bożkom, gromadząc się w świętym gaju w Lipach.

Wtedy to na świętym dla Prusów drzewie ukazała się jasność, a w niej figurka Matki Bożej. Miejscowa Ludność zaniosła ją do wybudowanego już w Lubawie kościoła. Jednak figurka w niewyjaśniony sposób zniknęła i ukazała się ponownie w Lipach. Sytuacja powtórzyła się trzykrotnie. Mieszkańcy zrozumieli, że Maryja upodobała sobie Lipy. Wówczas z Lubawy wyszła uroczysta procesja, w której uczestniczyli mieszkańcy miasta na czele z biskupem Chrystianem i księciem Surwabuno. Biskup wygłosił kazanie, a następnie dobył siekiery i symbolicznie uderzył drzewo, przy którym Prusowie wciąż składali ofiary bożkom natury. Następnie ludność przystąpiła do cięcia. Wiekowa Lipa runęła na ziemię. Odtąd figurka przechowywana jest w kościele w Lubawie, jednak raz do roku na początku lipca przenosi się ją w uroczystej procesji do Lip.

Przedstawienie oprócz ukazania legendy, przybliżyło treść starych lubawskich pieśni, oddających cześć Matce Bożej Lipskiej. Nie zabrakło również pięknego wykonania współczesnych piosenek maryjnych.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas V i VI pod opieką pana Łukasza Szauera.

Artykuł/zdjęcia: Łukasz Szauer

Komentarze

Komentarze

Scroll to top