Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Lubawa Gwiazdą Kopernika

Lubawa Gwiazdą Kopernika

Lubawa Gwiazdą Kopernika

Rok 2023 został poświęcony postaci Wielkiego Astronoma – Mikołaja Kopernika. Ma to związek z 550. rocznicą jego urodzin. Oczy całej Polski zwrócone są na jego dorobek naukowy, wszechstronne umiejętności oraz życiorys, w którym Lubawa pojawia się w kluczowym momencie. Kluczowym dla rozwoju ogólnoświatowej nauki.

Na przestudiowanie astronomicznego dzieła Pana Doktora, do którego przybyłem, mogłem poświecić zaledwie dziesięć tygodni, gdyż na kilka tygodni musiałem przerwać naukę. Powodem tego były najpierw drobne dolegliwości zdrowotne, następnie zaś wyjazd do Lubawy wraz z moim Panem Nauczycielem na zaszczytne zaproszenie wielce czcigodnego Pana Tiedemanna Giesego, biskupa chełmińskiego” – tak w „Narratio prima. Relacja pierwsza ksiąg O obrotach” przyjazd do Lubawy wspomina Jerzy Joachim Retyk, uczeń Mikołaja Kopernika, który razem ze swoim nauczycielem spędził całe lato w 1539 roku, będąc gościem na lubawskim zamku. Właśnie przełożona w 2015 roku na język polski cytowana wyżej książka Joachima Retyka, a opatrzona wstępem i komentarzem prof. dr hab. Jarosława Włodarczyka położyła kres wszelkim spekulacjom, potwierdzając obecność Wielkiego Astronoma na lubawskiej ziemi.

W 2016 roku samorząd lubawski został również stroną listu intencyjnego podpisanego z Marszałkiem Województwa Warmińsko – Mazurskiego, stając się oficjalnie partnerem i punktem na mapie Szlaku Kopernikowskiego na Warmii i Mazurach, którego hasłem promocyjnym jest „Gwiazdozbiór miejsc”.

Lubawa jest jasną Gwiazdą w tym gwiazdozbiorze, ponieważ to właśnie dzięki decyzjom, które zapadły w obrębie zamkowych murów, Mikołaj Kopernik stał się kimś więcej niż tylko wybitnym astronomem. Został prawdziwym światowym luminarzem w dziedzinie astronomii, a jego światło bije dalej pomimo upływu 480 lat od jego śmierci. To właśnie w Lubawie w wyniku zamierzonego spisku między Tiedemannem Giesem i Jerzym Joachimem Retykiem, który opisuje w swojej książce „Kopernik. Rewolucje” Wojciech Orliński, zapadła decyzja, na którą Wielki Astronom bardzo długo nie mógł się zdecydować, a mianowicie wydanie drukiem i ogłoszenie całemu światu swojego rewolucyjnego dzieła De revolutionibus orbium coelestium, w którym udowadnia swoją teorię heliocentryczną, stawiając Słońce w centrum wszechświata, a nie jak wcześniej zakładano Ziemię. Nasza Lubawa stała się ambasadorem tej zmiany i dzięki ustaleniom, które zostały poczynione w Lubawie, dzieło Mikołaja Kopernika zostało wydane w roku 1543.

– Rok Mikołaja Kopernika w Lubawie zbiegł się szczęśliwie z remontem Szkoły Podstawowej noszącej jego imię. Trochę pół żartem można się dopatrywać działania w tej sprawie jakiś kosmicznych mocy, ponieważ projekt w szufladzie leżał już parę lat, a trwający obecnie remont ma solidnie zbudowany montaż finansowy oparty w dużej mierze na środkach zewnętrznych. Nie ma chyba lepszego prezentu dla Mieszkańców i lepszej pamiątki po tej rocznicy mieć nie będziemy niż zmodernizowana placówka, będąca miejscem zdobywania wiedzy dla około 600 lubawian. O Mikołaju Koperniku przypominają też flagi powiewające na lubawskich ulicach, komentuje burmistrz Maciej Radtke.

Prawdziwy kosmos!

W Lubawie odbędzie się szereg imprez kulturalnych, oświatowych, a nawet sportowych, które mają upamiętniać postać Mikołaja Kopernika i jego działalność. W ich organizację zaangażowane są praktycznie wszystkie jednostki organizacyjne miasta, dlatego to duże przedsięwzięcie. Obchody w mieście rozpoczęły się w miejscu historycznie powiązanym z postacią Astronoma, czyli w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej, gdzie dla zwiedzających organizatorzy przygotowali wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Jak łatwo się domyśleć, dużą aktywność wykazuje Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika. Placówka w celu uczczenia urodzin swojego patrona planuje zorganizować wiele przedsięwzięć dla wychowanków. Obchody rozpoczną się uroczystą akademią zaplanowaną na 28. lutego, podczas której nastąpi prezentacja filmu promocyjnego o Szkole przygotowanego w języku angielskim. W placówce zostanie przeprowadzonych łącznie około 10. konkursów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi. Społeczność szkolna planuje również m. in. przygotowanie gry planszowej oraz organizację Sportowej Kopernikiady dla uczniów szkół kopernikańskich z województwa i Odlotów Kopernika, czyli III Indywidualnych Mistrzostw Świata Długości Lotów Samolotów Papierowych.

Propozycje przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej mają charakter otwarty i są dedykowane wszystkim mieszkańcom Lubawy. W gościnnych progach LCAS odbędzie się, można powiedzieć, że już tradycyjna Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” oraz wystawa dzieł Mikołaja Kopernika, a w Kinie Pokój przegląd filmów o jego dokonaniach. Do celebrowania Roku Kopernikowskiego przyłączą się również najmłodsi lubawianie. Żłobkowicze wykonują kartki urodzinowe dla „Jubilata” i wraz z rodzicami stworzą planety z materiałów recyklingowych, a przedszkolacy razem z wychowawczyniami przygotują inscenizację słowno – muzyczną oraz prezentację multimedialną o Koperniku. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zaplanowali wraz z opiekunami wykonanie rzeźby – instalacji przestrzennej dotyczącej Wielkiego Astronoma, a Ośrodek Sportu i Rekreacji wiosną zamierza ogłosić konkurs „550 km na 550 rocznicę urodzin Kopernika” oraz grę miejską „Śladami Kopernika”. Jednym słowem – prawdziwy kosmos!

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top