Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Oficjalne otwarcie nowej drogi

Oficjalne otwarcie nowej drogi

Oficjalne otwarcie nowej drogi

31 lipca na rondzie Generała Józefa Hallera w Lubawie (skrzyżowanie ulic: Dworcowej, Wyzwolenia i Gdańskiej) nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi, które uroczyście zakończyło trwającą od wiosny ubiegłego roku inwestycję przebudowy drogi wojewódzkiej 541 na odcinku Lubawa – Lidzbark Welski. W uroczystości otwarcia uczestniczył marszałek województwa – Jacek Protas,  przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz starostowie i burmistrzowie oraz wójtowie gmin, przez które przebiega nowo otwarta droga.
Inwestycja przebiegała przez obszar trzech starostw: iławskiego, nowomiejskiego oraz działdowskiego i przez teren czterech gmin: Gminy Miejskiej Lubawa, Gminy Wiejskiej Lubawa, Gminy Grodziczno oraz Gminy Lidzbark. W Lubawie inwestycja obejmowała przebudowę oraz budowę nowych dróg: ulicy Wyzwolenia, Dworcowej oraz Składowej w kierunku Parku w Fijewie. Nowo wybudowana ulica Składowa połączyła się z drogą wojewódzką nr 541 w kierunku Lidzbarka na wysokości drugiego wjazdu do Parku.
W ramach inwestycji ulice: Wyzwolenia, Dworcowa oraz Składowa zostały poszerzone, a na terenie miasta powstały trzy nowe ronda: na  skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia, Gdańskiej, Przemysłowej oraz Dworcowej, na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Składowej (w stronę Mortąg) oraz skrzyżowaniu ulicy Składowej z drogą wojewódzką (przed Tuszewem).  Ulice zyskały nową nawierzchnię, chodniki wraz ze ścieżkami rowerowymi oraz oświetlenie. W ramach inwestycji przebudowano również sieci podziemne związane z infrastrukturą sanitarną, wodociągową, elektryczną, telekomunikacyjną oraz deszczową.
Inwestycja wojewódzka była również dotowana z budżetu miasta Lubawa. Na ten cel ze środków miejskich przekazano 530 tys. złotych z wyszczególnieniem: 75 tys. na dofinansowanie wykonania ciągu pieszo- rowerowego na ulicy Składowej, 114 tys. na zabezpieczenie działki przy ul. Dworcowej w Lubawie, przebudowę kanalizacji deszczowej w granicach pasa drogowego drogi wojewódzkiej na ulicy Wyzwolenia i rozbiórkę  istniejącej wagi samochodowej w ulicy Dworcowej oraz 341 tys. na przebudowę przejazdu kolejowego w ulicy Składowej. Ponadto uchwałą Rady Miasta Lubawa zmniejszono kwoty odszkodowań przysługujących Gminie Miejskiej Lubawa z tytułu przejęcia działek gruntu przez Województwo Warmińsko – Mazurskie i ustanowiono je na poziomie 10% wartości oszacowanej przez rzeczoznawcę. Wartość działek oszacowana została na kwotę niespełna 770 tys. złotych.
– Ta inwestycja znacznie ułatwia komunikację na terenie miasta. Kluczową zmianą jest częściowe  wyeliminowanie ruchu ciężarowego z centrum miasta. Po zmianie organizacji ruchu, która również jest zawarta w projekcie i niebawem wejdzie w życie, ruch tranzytowy nie będzie się odbywać ulicą Grunwaldzką oraz Biblii Gutenberga, choć całkowicie nie zostanie wyeliminowany, bo musimy zapewnić dojazd do lokalnych przedsiębiorstw – podsumowuje burmistrz Lubawy– Maciej Radtke.
Cała inwestycja, która jest współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013, kosztowała około 75 milionów złotych.

1b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2b

 

 

 

 

 

 

 

 

3b

 

 

 

 

 

 

 

 

4b

 

 

 

 

 

 

 

5b

 

 

 

 

 

 

 

6b

 

 

 

 

 

 

 

7b

 

 

 

 

 

 

 

8b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Scroll to top