Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » Prezentacja listu generała Maisona

Prezentacja listu generała Maisona

Prezentacja listu generała Maisona

6 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja listu napoleońskiego generała – Nicolasa Josepha Maisona z 30 stycznia 1807 roku, w którym opisuje on rozlokowanie poszczególnych batalii wojsk napoleońskich w Lubawie i okolicznych miejscowościach (Grabowo, Byszwałd, Rożental, Kazanice, Targowisko, Rakowice, Łążek). Prelekcję wygłosił Tomasz Gudaczewski – historyk i kolekcjoner pamiątek napoleońskich z Ostródy.

Generał Maison był szefem Sztabu I Korpusu dowodzonego przez przyszłego króla Szwecji – marszałka Jean Baptise Bernadotte i jednym z ważniejszych dowódców wojsk napoleońskich. Jego nazwisko zostało upamiętnione na Łuku Tryumfalnym w Paryżu.

Wymieniony list najprawdopodobniej trafi do zbiorów archiwaliów lubawskich. Prezentacji towarzyszyła wystawa militariów.

Treść listu:

List Rozkaz – Korpus Wielkiej Armii

Kwatera Główna Lobau – Lubawa, lokalizacja oddziałów 30 stycznia 1807 rok

Pierwsza Dywizja

9 pułk piechoty lekkiej, 2 i 4 w Byszwałdzie. 32 i 96 na biwaku w tylniej części Lubawy na ich aktualnej pozycji. Generał Dupont prowadzi rozpoznanie i będzie uważnie obserwować Grabowo, Rożental i Kazanice.

Druga Dywizja

Jeden batalion w Złotowie, w tym cztery oddziały, które będą biwakować przed wsią, resztę batalionów do tyłu. Pozostałe odziały z tego podziału zachowują swoja obecną lokalizację za Lubaw ą. Generał Rivaud będzie silnie chronił wioskę Losy, która znajduję się od prawej strony miasta.

Trzecia Dywizja

Jeden batalion w rodzone, jeden podział na przód od Lubawy. Reszta regimentu piechoty biwakuje za miastem, na lewo od linii. Jeden szwadron z 5 podziału strzelców stacjonuje w rodzone. Pozostałe dwa oddziały dołączą do ich biwaku z poprzedniej nocy.

Dywizja Dragonów

Jeden regiment w Targowisku. Jeden regiment w Sampławie. Jeden regiment w Tynwałdzie. Jeden regiment w Lubawie. Generał Frere zorganizuje stanowiska 20tu mężczyzn w Złotowie i wielkiego strażnika w Lubstein. Lubstyn (chodzi tu o Generała Bernard GeorgesFrancois FrZre)

Dywizja pancernych

Jedna Brygada w Bratianie. Jedna Brygada w Lążęku i Radkowicach. Panowie generałowie dywizji wyznaczają każdy osobno, do swojego podziału: pułkownika, podpułkownika i dowódcę rundy do nadzorowania podczas nocy. Generałowie będący w pierwszej linii muszą wysłać co godzinę sprawozdanie Księciu. (Najprawdopodobniej chodzi tu o księcia Pontecorvo czyli Jana Baptystę Juliusza Bernadotte marszałka dowodzącego I Korpusem Wielskiej Armii, przyszłego Karol XIV Jan) Generałowie będący w drugiej linii (raporty) wysyłać muszą co dwie godziny. Wszystkie oddziały będą ewakuowane jutro 31 stycznia o 6 rano do pozycji zajmowanej obecnie w tylnej części Lubawy. Pozostaną tylko stanowiska w Rodzone, Byszwałdzie i Lubstynie. Jeśli korpus …walki?… Generał Tilly obejmie dowodzenie dywizji kawalerii lekkiej. Panowie generałowie pierwszej linii, niezależnie od zwiadów będą również wysyłać chłopów za opłatą, żeby zyskać wiedzę o pozycji i ruchach wroga.

Podpisał:

Generał Szef Sztabu MAISON

Tłumaczenie:

L.H Laim/T. Gudaczewski

Komentarze

Komentarze

Scroll to top