Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Oświata » Wizyta czeskiej delegacji nauczycieli w SP

Wizyta czeskiej delegacji nauczycieli w SP

Wizyta czeskiej delegacji nauczycieli w SP

30. 10. 2015 r. gościliśmy w naszej szkole liderów oświaty z Zaolzia, wiceprezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska pana Dariusza Bonisławskiego oraz członka Rady Krajowej SWP pana Piotra Mrozowskiego.  Wizyta została zorganizowana w ramach projektu „Szlakiem Mikołaja Kopernika” przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla nauczycieli i dyrektorów szkół polskich z Zaolzia.
Goście uczestniczyli w lekcji języka polskiego, którą przeprowadziła z klasą VI s pani Aleksandra Majka. Jej celem było przybliżenie uczniom najważniejszych faktów z życia patrona szkoły – Mikołaja Kopernika. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej o wielkim astronomie szóstoklasiści zajmowali się  dokonaniami Kopernika, dzięki którym rozsławił imię Polski w świecie i zasłużył na tytuł „renesansowego polihistora”. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją astronomiczną wiedzę podczas rozwiązywania zadań z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zachwycali się piękną recytacją wiersza „Kopernik” W. Broniewskiego w wykonaniu Oliwii Czacharowskiej oraz wysłuchali prezentacji o Układzie Słonecznym,  który przygotowała Laura Wrońska. Szóstoklasiści wykazali się na zajęciach ogromną wiedzą na temat życia i osiągnięć patrona naszej szkoły.
Na zakończenie wizyty goście obejrzeli  humorystyczne przedstawienie legendy pt. „Mikołaj Kopernik i lubawskie wodociągi”, które przygotowali specjalnie na tę okazję młodzi aktorzy z kl. VI c pod czujnym okiem nauczycielki j. polskiego pani Aleksandry Majki.  Występ bardzo się podobał, czego wyrazem były gromkie brawa.
Po zwiedzeniu naszej szkoły goście z Zaolzia wybrali się wraz z panią dyrektor Elżbietą Kowalkowską oraz panem wicedyrektorem Mirosławem Kowalczykiem na krótki spacer wokół zamku. Obejrzeli też w Bibliotece Miejskiej im. T. Ruczyńskiego kopię słynnego egzemplarza Biblii Gutenberga. O faksymile opowiedziała zebranym pani Izabela Dziąba.  Ostatnim punktem wizyty w Lubawie była wędrówka alejkami Łazienek Lubawskich i wysłuchanie opowieści o atrakcjach naszego miasteczka.
Z Lubawy czeska delegacja udała się do Truszczyn, aby obserwować gwiazdy i planety w Obserwatorium Astronomicznym, którego pomysłodawcą i konstruktorem jest pasjonat astronomii Robert Szaj, szef Fundacji Nicolaus Copernicus i Stowarzyszenia Instytut Ekoprussia.  Wcześniej zwiedzili kilka miejsc związanych z życiem Kopernika. Byli m.in. we Fromborku, gdzie żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym słynny astronom. Zwiedzali też Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które ma swoją siedzibę w Zamku Kapituły Warmińskiej.
Mamy nadzieję, że wizyta czeskich pedagogów zapoczątkuje współpracę naszej szkoły z polskimi szkołami z Zaolzia, której celem będzie pielęgnacja polskości. Goście z Czech zostali zaproszeni na uroczystości związane ze  Świętem Szkoły, które będzie obchodzone w naszej placówce 19. 02. 2016 r. – w rocznicę urodzin astronoma. Wizyta przebiegała w niezwykle miłej atmosferze. Goście otrzymali drobne upominki związane z Lubawą, a firma cukiernicza pani Ireny Szczepańskiej zadbała o słodką niespodziankę – pyszne pierniczki.
Artykuł/zdjęcia: Aleksandra Majka/Agnieszka Hejda

Komentarze

Komentarze

Scroll to top