Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Z miłości do astronomii. Kolejna Konferencja Kopernik na Ziemi Lubawskiej

Z miłości do astronomii. Kolejna Konferencja Kopernik na Ziemi Lubawskiej

Z miłości do astronomii. Kolejna Konferencja Kopernik na Ziemi Lubawskiej

3 czerwca w zabytkowych piwnicach Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się 7. już konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”. To niecodzienne spotkanie z astronomią miało w tym roku dwa wymiary: stacjonarny oraz online.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dwóch organizatorów wydarzenia – Roberta Szaja z fundacji Nicolaus Copernicus z siedzibą w Truszczynach oraz burmistrza Lubawy – Macieja Radtke. Głos zabrał również poseł na Sejm RP Robert Gontarz oraz inicjator i opiekun merytoryczny prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk.

Konferencja tradycyjnie była miejscem wystąpień wybitnych prelegentów. W tym roku swoje wystąpienia przygotowali – prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), dr Maciej Jasiński (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), prof. Andrzeja Niedzielski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr Jerzy Sikorski, dr hab. Leszek Błaszkiewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) oraz dr Josefin Rodriguez Arribas (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), której referat wygłosił prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk.

W tym roku spora część konferencji była poświęcona tzw. „astronomiom egzotycznym” – żydowskiej, bizantyjskiej oraz astronomii islamu. Prelegenci wskazywali na ich cechy wspólne oraz związek z nauką Kopernika.

Wyobraźnię pobudził bardzo „lubawski” wykład dr Jerzego Sikorskiego: „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”, opowiadający o szczegółach wizyty Wielkiego Astronoma na zamku biskupów chełmińskich. Prelegent zabrał słuchaczy w ekscytującą podróż do roku 1539, kiedy Kopernik razem ze swoim uczniem Jerzym Joachimem Retykiem przebywał w gościnie u swojego przyjaciela biskupa Tiedemana Giesego. To właśnie w tym czasie za namową właśnie biskupa i Retyka u schyłku swojego życia zdecydował się ogłosić światu swoją rewolucyjną teorię heliocentryczną, spisaną na kartach dzieła „De Revolutionibus”.

Już 20. czerwca kinową premierę w Kinie Pokój będzie miał film „Tajemnice ekonomii Kopernika”. Reżyserem filmu jest Michał Juszczakiewicz, który współtworzył scenariusz razem z Robertem Szajem. Jest to poruszająca opowieść o Koperniku jako naukowcu, który wykorzystując swój nietuzinkowy intelekt, przygotowuje rewolucyjną reformę monety. Niestety, jego postulaty nie znajdują uznania wśród wszystkich polityków i ekonomistów.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top