Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » Zapraszamy na Festiwal Miast Cittaslow

Zapraszamy na Festiwal Miast Cittaslow

Zapraszamy na Festiwal Miast Cittaslow

Szukasz pomysłu na spędzenie kolejnego majowego weekendu w nieśpiesznej, rodzinnej atmosferze? A może jesteś ciekawy, jakie atrakcje oferują miasteczka należące do ruchu Cittaslow? W sobotę zapraszamy do Lubawy, która w sobotę 21 maja będzie gospodarzem siódmej edycji Festiwalu Miast Cittaslow.

Atrakcje dla młodszych i starszych

Miasteczka Cittaslow, a jest ich w Polsce już 24, przygotują specjalne stoiska promocyjne. Na kolorowych straganach nie zabraknie regionalnych produktów żywnościowych i lokalnych smakołyków. Miasta zaprezentują także miejscowe rękodzieło, poczynając od drewna, po wytwory sztuki koronkarskiej, dzieła z gliny i  różnorodną biżuterię.

Mamy w regionie naprawdę piękne miasteczka z ciekawą historią, odnowionymi zabytkami oraz atrakcjami, którymi możemy się pochwalić w Polsce i za granicą – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. –  Podczas festiwalu członkowie sieci Cittaslow chcą pokazać to, co mają najlepsze, a ich oferta z roku na rok jest coraz bogatsza.

Wydarzeniom towarzyszyć będą występy artystyczne na małej scenie w Łazienkach Lubawskich. Bogaty repertuar przypadnie do gustu zarówno miłośnikom tradycyjnych rytmów ludowych i folkowych, jak też słuchaczom muzyki w klimacie smooth jazz i reggae. Na uczestników festiwalu czekają również degustacje, a także konkursy rodzinne w parku linowym.

Lubawa została przyjęta do Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow w 2012 roku. Czy było warto? Po czterech latach członkowstwa z przekonaniem mogę odpowiedzieć, że tak. Oprócz oczywistych wartości promocyjnych Cittaslow jest doskonałą formą współpracy, platformą do wymiany doświadczeń i rozwiązań dla problemów tak charakterystycznych dla małych miast. Najlepszym dowodem tej współpracy jest Festiwal Cittaslow, na który w tym roku mam zaszczyt zaprosić wszystkich do Lubawy! – dodaje burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Przedstawiciele miast Cittaslow rozegrają mecz pokazowy, podczas którego zmierzą się z reprezentacją Lubawy. Najmłodszych ucieszy darmowy pokaz filmu animowanego w lubawskim kinie Pokój, starszych wieczorny koncert muzyki tanecznej.

Budujemy markę Cittaslow

Zanim zabawa rozpocznie się na dobre, w lubawskim kinie odbędzie się konferencja  „Cittaslow – marka budująca tożsamość małego miasta”. Festiwal nawiązuje do obchodów 800-lecia ziemi lubawskiej, dlatego o dziejach tej historycznej krainy opowie burmistrz Lubawy. Podczas spotkania powołany zostanie Krajowy Komitet Naukowy Cittaslow, który będzie służył wsparciem merytorycznym członkom sieci.

O Cittaslow

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele, aby polepszać jakość życia swoich mieszkańców. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z nich, m. in. dzięki odnowie zabytków oraz pielęgnowaniu lokalnej wytwórczości i kuchni. Tradycyjna gościnność i bogata oferta kulturalna sprawiają, że sieć Cittaslow tworzy alternatywę dla wielkomiejskiego pośpiechu i zabiegania.

www.cittaslowpolska.pl

 

 

Komentarze

Komentarze

Scroll to top