Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » APEL PAMIĘCI

APEL PAMIĘCI

APEL PAMIĘCI

7 grudnia 2017 r. o godz. 11.00 odbył się uroczysty Apel Pamięci przed pomnikiem przy ulicy Browarowej, aby oddać hołd tym, którzy w 1939 r. zostali rozstrzelani za wolną Polskę – mieszkańcom Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

W zadumie i skupieniu stanęliśmy przed Pomnikiem Chrystusa Króla, aby uczcić wszystkich tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i więzieniach w Dachau, Mauthausen, Oświęcimiu, Sztutowie, Neuengamme, Oranienburgu, Ravensbrück, Koronowie, Płocku. Potulicach. Tych, którzy oddali życie na polu chwały, zostali rozstrzelani w egzekucjach lub zginęli w innych okolicznościach.

W apelu pamięci wzięli udział byli więźniowie obozów, burmistrz, kierownicy jednostek samorządowych, radni, nauczyciele, harcerze, uczniowie i mieszkańcy Lubawy, poczty sztandarowe reprezentowane przez byłych więźniów obozu przesiedleńczego w Potulicach, uczniów Szkoły Podstawowej w Lubawie, uczniów Zespołu Szkół w Lubawie i Ochotniczą Straż Pożarną w Lubawie.

Apel przygotowali uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. Jolanty Knoblauch oraz harcerze 25. Lubawskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. phm. B. Grzymowicza i drużyna In Victus.

Po apelu dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubawie p. Mirosław Kowalczyk oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Filip Józefowicz i Przewodniczący MRM Mateusz Rytlewski złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz przy pomniku „Pamięci dzieci więzionych w budynku przy ul. Grunwaldzkiej w latach 1940- 1945 w Lubawie”.

Artykuł/zdjęcia: Jolanta Knoblauch/Agnieszka Hejda

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top