Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Było jabłkowo, kolorowo i… pysznie

Było jabłkowo, kolorowo i… pysznie

Było jabłkowo, kolorowo i… pysznie

24. września w Łazienkach Lubawskich odbyło się IV Regionalne Święto Jabłka wraz z Witaminami Szkolnymi. Patronat nad wydarzeniem przyjął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Tradycyjnie podczas Święta Jabłka pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lubawie. Grupy pod opieką wychowawców przygotowały wierszyki i piosenki o jabłku oraz zdrowym odżywianiu.
Oficjalnego rozpoczęcia imprezy dokonał gospodarz wydarzenia burmistrz Lubawy Maciej Radtke razem z gośćmi: senator RP Bogusławą Orzechowską, przewodniczącym Rady Miasta Janem Sarnowskim, radnymi: Grzegorzem Rolką i Januszem Sobiechowskim, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika Mirosławem Kowalczykiem oraz dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Zenonem Paprockim.

Jabłko, owoc wielu możliwości
Tradycyjnie „mistrzem patelni” był Mariusz Gachewicz, współtwórca Akademii Kulinarnej Concept 37 oraz wieloletni szef kuchni na Zamku Gniew. W tym roku do współpracy zaprosił Przemysława Langowskiego, szefa kuchni My Story Gdynia Hotel, Zbigniewa Korzeniowskiego, właściciela firmy Catering w Pół Drogi oraz Marcina Zakrzewskiego, szefa kuchni Ośrodka Wypoczynkowego Wyspa Brzozowa w Kretowinach. Spod rąk tych profesjonalnych kucharzy wyszedł cały wachlarz dań z jabłkiem. Wariacje na temat tego owocu doprowadziły do serwowania Mieszkańcom takich potraw, jak: wątróbka z jabłkiem, leśnymi grzybami oraz oliwą truflową, zupa ziemniaczana z boczkiem i jabłkiem typu koksa, gulasz jagnięcy z szarą renetą, racuchy z jabłkiem i sosem karmelowym, pulled pork w bułce podana z chutney z jabłek i papryczki piri piri, naleśniki „crepes suzette jabłkowy cydr” oraz kaszanka z jabłkiem typu cortland, majerankiem i karmelizowaną cebulą. Miejsce w kuchni znalazł również Jerzy Lontkowski, uczeń Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, autor konta na Istagramie jurek_gotuje.
Przez cały czas trwania wydarzenia funkcjonowało również stoisko carvingu, czyli sztuki rzeźbienia z owoców i warzyw, na którym także można było skomponować swój sok z wszelakich rodzajów jabłek. Wszystkie jabłka wykorzystane w „procesie kulinarnym” pochodziły z lokalnych upraw, a jak wiadomo są one bogactwem witamin, sprzyjają odchudzaniu, poprawiają pracę serca oraz wzmacniają naszą odporność.
Na zaproszenie Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej pojawił się również były właściciel nieistniejącej już Karczmy nad Sandelą Wiesław Mergalski, który przygotował zagraj z jabłkiem według własnego pomysłu. Natomiast dla łasuchów i fanów słodkości degustację ciastek, ciast i deserków z jabłkami przygotowała Ciastkarnia Spółdzielni Rolniczo – Handlowej Rolnik w Lubawie, za którą należą się wielkie podziękowania. Oprawę artystyczną dla licznych degustacji była w tym roku muzyka latynoska, kubańska, hiszpańska i meksykańska w wykonaniu Latino Show Band.
Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie oraz bezpłatny park linowy na trasie znajdującej się nad i w pobliżu miejsca Święta Jabłka.

Jabłkowe konkurencje
W tym roku jabłko stało się „kością niezgody”, a to za sprawą prawdziwej kulinarnej rywalizacji na wysokim poziomie. Nie można powiedzieć, by w konkursie „Mini Master Chef” brali udział wyłącznie amatorzy, ponieważ kilkanaścioro dzieci, które się zgłosiły do udziału w tym zadaniu, to w większości uczestniczy warsztatów kulinarnych, które odbywały się w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej, dlatego poprzeczka była wysoko postawiona. Zwyciężczynią rywalizacji Agata Rykaczewska.
W konkursie na Najlepsze Lubawskie Ciasto z Jabłkiem zwyciężyła tarta przygotowana przez SRH Rolnik, a na drugim miejscu uplasowała się propozycja przygotowana przez Cukiernię Rosario. Na konkurs dla Mieszkańców wpłynęło tylko jedno zgłoszenie, ale z zaprezentowaną przez Zosię Wolszczak i jej mamę szarlotką ciężko byłoby konkurować komukolwiek.

Witaminowe tradycje
Jednym z głównych partnerów wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, która dołączyła się organizacyjnie z Witaminami Szkolnymi, dlatego na wydarzeniu nie zabrakło tradycyjnych elementów szkolnego wydarzenia, jak pokaz kapeluszy witaminowych oraz sprzedaż koszy witaminowych. Spośród 12 barwnych nakryć głowy jury wyróżniło trzy, które należały do Hanny Grubalskiej, Juliana Mianeckiego oraz Karyny Khomych. Za najciekawsze kosze uznano te wykonane przez klasy I f, III a oraz VII b. Jak Witaminy, to i występ szkolnych talentów, czyli zespołu Papugi, który jak zawsze przygotował ciekawy program muzyczny.

Partnerzy na medal
Regionalne Święto Jabłka z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie oraz uznanie. Bogaty pogram wydarzenia oraz liczne atrakcje dodatkowe są w dużej mierze zasługą partnerów i współorganizatorów wydarzenia. W tym roku dużą atrakcją była Jabłkowa Fotobudka ufundowana przez firmę Herbapol Lublin oddział w Lubawie. Z możliwości zrobienia sobie „ruchomego” panoramicznego zdjęcia skorzystało ponad 100 osób. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że firma Herbapol była również sponsorem nagród i upominków dla dzieci oraz osób biorących udział w konkursach. Podziękowania należą się również Pani Grażynie Markuszewskiej za przekazanie jabłek, wspominanej wcześniej Spółdzielni Rolniczo – Handlowej Rolnik w Lubawie oraz Wiesławowi Mergalskimu, wspaniałym wystawcom, w tym Pracowni Zdrowego Odżywiania, Manufakturze Zawodów Dawnych, Pasiecie na Wzgórzach Dylewskich – Truszczyński, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Lubawie oraz artystce Viktorii Nedvyha. Lokalnej Grupie Działania „Ziemia Lubawska” dziękujemy za pomoc w promocji wydarzenia oraz prowadzenie stoiska „Skomponuj swój sok”. Słowo „dziękuję” kierujemy również do pracowników jednostek organizacyjnych, które poza Urzędem Miasta pełniły rolę współorganizatora: Miejskiego Ośrodka Kultury, Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Przedszkola Miejskiego, Żłobka Miejskiego „Akademia Maluszka”, Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wydarzenie pod nazwą „Regionalne Święto Jabłka” zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego w konkursie „Kalendarz imprez regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko – mazurskiego w 2022 r.”

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top