Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Inne » I Ty możesz zostać Dawcą Szpiku!

I Ty możesz zostać Dawcą Szpiku!

dzień dawcy Młodzieżowa Rada Miasta Lubawa wraz z opiekunem – panią Iwoną Pruchniewską organizują Dzień Dawcy Szpiku.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy „Szkoły Wspólnie Przeciw Białaczce” – Lubawa wraz z Panią Iwoną Pruchniewską.

Zdecydowałam się na zorganizowanie akcji, ponieważ jest to szczytny cel. Im więcej ludzi będzie zarejestrowanych tym większa szansa na uratowanie życia osobom chorym na białaczkę.  Wystarczy tylko chwila. Ważne jest pomaganie innym zwłaszcza, że to nic nas nie kosztuje. – mówi inicjator akcji – Pani Iwona Pruchniewska.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data:             8 marca 2015    r.                                                  9 marca 2015 r
Godziny:         09:00 – 15:00                                                     09:00 –     15:00
Miejsce:         Parafia św.Jana Chrzciciela                           Zespół Szkół w Lubawie
i Michała Archanioła
Adres:            ul. Kupnera 22, Lubawa                                    ul. Gdańska 25, Lubawa

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Informacja DKMS

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top