Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Inne » Lubawa 1. w województwie w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

Lubawa 1. w województwie w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

Lubawa 1. w województwie w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

We wtorkowym wydaniu (14.07. br) gazety Rzeczpospolita ukazały się wyniki XI edycji Rankingu Samorządów. Lubawa w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich zajęła 23. miejsce w Polsce, a 1. w województwie warmińsko – mazurskim.

Ranking Rzeczpospolitej wyłania gminy, które najlepiej zarządzają swoimi finansami oraz dbają o jakość życia mieszkańców. Ranking podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym etapie wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Dane pochodziły z Ministerstwa Finansów i dotyczyły wszystkich samorządów w Polsce. W celu wybrania gmin do drugiego etapu poddano ocenie m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych na jednego mieszkańca, wartość środków unijnych, indywidualny wskaźnik zadłużenia, nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, dynamikę wzrostu dochodów, relację nakładów inwestycyjnych, transport i łączność, ochronę środowiska oraz dynamikę wzrostu wydatków. Drugi etap polegał na wypełnieniu ankiety przez gminy. W ankiecie były pytania o liczbę nowych podmiotów gospodarczych, Kartę Dużej Rodziny, plan zagospodarowania przestrzennego, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, budżet zadaniowy, wyniki testów szóstoklasisty i gimnazjalnych, wydatki na organizację pozarządowe oraz gospodarkę mieszkaniową.

W pierwszej setce najlepszych samorządów w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich z naszego województwa poza Lubawą znalazło się jeszcze Dobre Miasto (36 miejsce), Gołdap (74), Frombork (76) oraz Pasłęk(99). W tej kategorii zwyciężył Kołobrzeg.

W kategorii miast na prawach powiatu stolica naszego województwa – Olsztyn – został sklasyfikowany na miejscu 23 na 58 ocenianych miast. Tutaj zdecydowanie zwyciężył Gdańsk. W najlepszej setce gmin wiejskich znalazła się Gmina Nowe Miasto Lubawskie (32 miejsce) oraz Gmina Iława (48).

Najlepsze gminy i miasta wybierała Kapituła ,w skład której weszli m.in. Wiceminister Finansów, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji, Wiceminister Infrastruktury, a przewodniczył jej Jerzy Buzek – były premier RP, europoseł oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

111

55123

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top