Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Lubawskie Ambasadorki w walce z rakiem!

Lubawskie Ambasadorki w walce z rakiem!

Lubawskie Ambasadorki w walce z rakiem!

19 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się już kolejne, czwarte spotkanie profilaktyczne w ramach kampanii „Lubawa Walczy z Rakiem”. Od samego początku organizowane są one przy współpracy z Ogólnopolską Organizacją Kwiat Kobiecości. Podstawowym tematem spotkań jest  profilaktyka nowotworów kobiecych, a w szczególności raka szyjki macicy wywoływanego przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Pomimo kilkuletniej tradycji, co roku w działania samorządu wprowadzane są innowacje. W tym roku spotkaniu towarzyszyła sesja zdjęciowa lubawskich ambasadorek kampanii „Lubawa Walczy z Rakiem”. Na zaproszenie burmistrza miasta Macieja Radtke do wzięcia udziału w sesji odpowiedziało 10 kobiet ze środowiska biznesu, samorządu czy sektora bankowego. W sesji zdjęciowej wspierającej działania profilaktyczne wzięły udział: Anna Ornowska, Danuta Liberacka, Maria Ornowska, Iwona Wojtowicz, Sylwia Przeracka, Ewa Sadowska, Magdalena Pankowska, Anna Tańska, Jolanta Truszczyńska i Bronisława Orzeł. Nasze Panie zdecydowały się swoją postawą promować zdrowie wśród lubawianek oraz zachęcać ich do wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Efekty pracy będzie można zobaczyć podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, już w styczniu przyszłego roku!

Drugą niespodzianką związaną z tym spotkaniem była obecność Violi Kołakowskiej – modelki i aktorki oraz ambasadorki Kwiata Kobiecości, która opowiedziała wszystkim historię swojej walki z rakiem, a trzeba zaznaczyć, że o chorobie dowiedziała się, będąc w trzecim miesiącu ciąży. Oprócz wzruszających wspomnień Violi Kołakowskiej obecni na spotkaniu mogli usłyszeć również historię choroby Idy Karpińskiej, założycielki i szefowej Organizacji.
Na spotkaniu obecni byli także specjaliści, którzy poruszyli medyczną stronę nowotworu. Wszystko o raku szyjki macicy oraz o rozwoju choroby i badaniu cytologicznym opowiedziała współpracująca z Kwiatem Kobiecości położna Marta Kopciał, natomiast na temat działań profilaktycznych przy pomocy szczepień wypowiedział się lekarz pediatra Paweł Adamus.

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 osób, w tym matki dziewczynek, które w tym roku mają zostać objęte szczepieniem przeciwko HPV.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top