Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Inne » Młodzieżowi Radni uczcili pamięć więzionych dzieci

Młodzieżowi Radni uczcili pamięć więzionych dzieci

Młodzieżowi Radni uczcili pamięć więzionych dzieci

18 stycznia, po mszy z okazji 95. rocznicy odzyskania wolności przez Lubawę, członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Lubawa wraz z opiekunem  – Iwoną Pruchniewską oraz burmistrzem – Maciejem Radtke upamiętnili również drugie ważne wydarzenie w historii naszego miasta – 70 rocznicę likwidacji tajnego obozu karnego dla młodocianych w Lubawie. Młodzieżowi radni złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym pamięć dzieci więzionych w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej.

Szacuje się, że przez lata istnienia obozu przewinęło się przez niego około 1000 dzieci. Jednorazowo w więzieniu przebywało 100-160 małoletnich więźniów z powiatu lubawskiego, ale również m.in. z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy i Poznania, przy czym tych, którzy osiągnęli pełnoletniość, naziści kierowali do obozu koncentracyjnego KL Stutthoff.

Przypominamy, że tego dnia w Radio Olsztyn była emitowana również audycja o obozie w Lubawie, w której były więzień Pan Witold Michalski podzielił się swoimi wspomnieniami ze słuchaczmi. Dla tych, którzy tą audycję przeoczyli, wstawiamy link, pod którym można ją odsłuchać. LINK (kliknij)

Komentarze

Komentarze

Scroll to top