Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Obchody 20 – lecia Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow

Obchody 20 – lecia Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow

Obchody 20 – lecia Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow

Od 21 do 24 czerwca burmistrz Lubawy – Maciej Radtke oraz inspektor ds. promocji – Martyna Pryba uczestniczyli w obchodach 20-lecia Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow w Orvieto we Włoszech. Podczas wizyty delegacja odebrała nagrodę w Konkursie na Najlepsze Praktyki Cittaslow za projekt „Życie wraca na Zamek” samorządu Lubawy, który został uznany za najlepsze działanie w miasteczkach Cittaslow w kategorii polityka infrastrukturalna.

Konkurs na Najlepsze Praktyki Cittaslow jest ogłaszany co roku przez Międzynarodową Sieć Miast Dobrego Życia Cittaslow. Miasta należące do Sieci mogą zgłaszać pomysły realizowane zgodnie z ideą dobrego życia w sześciu kategoriach:

O Energia i polityka środowiskowa;

O Polityka infrastrukturalna;

O Polityka jakości życia miejskiego;

O Rolnictwo, turystyka, rzemiosło;

O Gościnność, świadomość i szkolenia;

O Spójność społeczna.

W 2019 roku w konkursie wzięło udział 26 projektów zgłoszonych przez 10 z 24 państw Cittaslow. Wśród nich również lubawski projekt Życie wraca na Zamek, który podsumowuje szereg działań zmierzających do przywrócenia świetności lokalnemu zabytkowi, począwszy od rekonstrukcji zamkowych murów, przez budowę ścieżki dydaktycznej, aż po realizowane obecnie Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej. Jak do tej pory łączny koszt tych wszystkich działań wyniesie ponad 23 mln zł, z czego prawie 15 mln zł pochodzi ze źródeł zewnętrzynch, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przede wszytkim Unii Europejskiej.

W konkursie projekt oceniano na podstawie:

– realizacji idei cittaslow,

– innowacyjności,

– możliwości wykorzystania pomysłu w sieci miast,

– rezultatów projektu, m.in zaangażowania ludzi w jego realizację,

– wizji przyszłości,

– oraz technicznego wykonania projektu.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top