Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

Urząd Miasta Lubawa wraz ze Szkoła Podstawową im. M. Kopernika w Lubawie przystąpił do największego w Polsce ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2021/2022.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2018 roku zanotowano około 165 tysięcy nowych rozpoznań nowotworów złośliwych, w tym prawie 3 700 czerniaków skóry. Co więcej codziennie z powodu czerniaka umiera czterech mieszkańców Polski. Nie można również nie pominąć faktu, iż co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wprost wynika ze zmiany naszych zachowań: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz nieodpowiedzialnego opalania się w solarium. Zatem zwiększanie wiedzy na temat czerniaka wśród młodzieży jest tak nadzwyczaj istotne.

Zajęcia będą prowadzone na godzinie lekcyjnej. Uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry, czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”).

Realizacja programu przez naszych uczniów przyczyni się do edukacji na temat profilaktyki raka skóry wśród całych rodzin i znajomych. Dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych acz skutecznych działań profilaktycznych.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top