Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » Promocja nowych, historycznych publikacji o Lubawie

Promocja nowych, historycznych publikacji o Lubawie

Promocja nowych, historycznych publikacji o Lubawie

8 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z autorami najnowszych, historycznych publikacji o Lubawie: tłumaczenia kroniki Gustava Lieka “Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej” oraz monografii “Lubawa. Dzieje miasta i regionu”. Gospodarzem spotkania był burmistrz Maciej Radtke.

“Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej” to kronika niemieckiego nauczyciela Gustava Lieka, która została wydana w 1892 roku. W 2013 roku miejski samorząd podjął decyzję o przetłumaczeniu tego cennego historycznego wydawnictwa na język polski. Tłumaczenia blisko 600-stronnicowego dzieła podjęła się dr Liliana Lewandowska – sekretarz naukowy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. W pracach nad ostatecznym tekstem kroniki wzięli również udział dr Wiesław Skrobot, odpowiedzialny za korektę archeologiczno – wczesnohistorycznej części kroniki i ksiądz dr Marcin Staniszewski, który dokonał korekty danych kościelnych. Publikacja została opatrzona również w indeksy – osobowy i geograficzny, które sporządził Krzysztof Wiecierzycki. Redaktorem naukowym publikacji został prof. Andrzej Radzimiński.

Również w 2013 roku samorząd miasta podjął decyzję o opracowaniu monografii ziemi lubawskiej “Lubawa. Dzieje miasta i regionu”. Pracami nad powstaniem monografii kierował dr hab. Kazimierz Grążawski. W publikacji uwzględnione są następujące zagadnienia:

– „Środowisko geograficzne Lubawy i okolic” – dr Karol Tylmanna, prof. zw. dr hab. Wojciech Wysota,

„Lubawa i okolice od czasów najdawniejszych po schyłek starożytności” – dr hab. Mirosław Janusz Hoffmann, dr Jarosław Sobieraj,

„Ziemia lubawska we wczesnym średniowieczu (od VIII do pierwszej połowy XIII w.)” – dr hab. Kazimierz Grążawski,

„Lubawa – dzieje miasta i regionu w średniowieczu” – prof. dr hab. Andrzej Radzimiński,

„Lubawa – biskupie miasto w szlacheckiej Rzeczypospolitej (1466-1772)” – prof. dr hab. Jerzy Dygdała,

– „Lubawa w okresie rozbiorów i pierwszej wojny światowej (1772-1920)” – dr hab. Roman Jurkowski,

– „Lubawa w okresie międzywojennym (1920-1939)”, „Lubawa w czasie wojny (1939-1945)” oraz „Lubawa w latach 1945-2016” – dr Andrzej Korecki.

Po spotkaniu twórcy obydwu publikacji podpisywali książki, a w trakcie całego wydarzenia można było nabyć wydawnictwa w promocyjnej cenie. Dystrybucją książek zajmuje się Miejska Biblioteka Publiczna w Lubawie.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top