Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » Remont zamkowych murów będzie kontynuowany!

Remont zamkowych murów będzie kontynuowany!

Remont zamkowych murów będzie kontynuowany!

3 lutego  burmistrz miasta – Maciej Radtke miał niecodziennego gościa  – wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków – Piotra Żuchowskiego, który przekazał dobrą wiadomość o dofinansowaniu projektu rewitalizacji południowej strony murów obwodowych zamku biskupów chełmińskich ze środków ministerialnych. Południowy mur posadowiony jest równoległe do przebiegającej drogi wojewódzkiej Nr 537 i przylega bezpośrednio do terenu Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Zakres planowanych prac obejmuje naprawę pęknięć, usunięcie wtórnych pozostałości dawnych zabudowań, słabych cegieł oraz fragmentów murów, które są w złym stanie. W ramach prac wykonana zostanie nowa oblicówka z cegły, mury zostaną oczyszczone, a ubytki ściany uzupełnione. Remont przewiduje również zrekonstruowanie klatki schodowej prowadzącej na balkon. W klatce schodowej, oprócz typowych prac restauratorsko – konserwatorskich, w tym naprawy zniszczonej posadzki oraz schodów, odtworzony zostanie otwór strzelniczy. Wejście do środka zabezpieczone zostanie stylową kratą.
Wartość projektu obejmującego remont muru południowego wraz z narożnikiem i  klatką schodową określona została w budżecie miasta na kwotę pół miliona złotych, a kwota dofinansowania wynieść ma 200 tysięcy złotych. Rzeczywisty koszt naprawy muru będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu oraz zakończeniu prac. Ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy zostało zaplanowane jeszcze w tym miesiącu.
Warto podkreślić, że zakończona w roku ubiegłym rewitalizacja wschodniej (od strony Kina Pokój) oraz północnej części murów wraz z basztą (równoległa do ul. Kopernika) również była dofinansowana z programu ochrony zabytków ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W budżecie miasta na 2014 rok zabezpieczone zostały także środki na budowę ścieżki dydaktycznej wzdłuż odrestaurowanych murów. W ramach tego zadania z kolei mury zostaną podświetlone. Na ścieżce umiejscowione zostaną także tablice informacyjne, na których znajdzie się do pobrania aplikacja na smartfony z historią miasta.  Planowany czas zakończenia obydwu projektów to trzeci kwartał tego roku.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top