Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Sesja Rady Miasta Lubawa

Sesja Rady Miasta Lubawa

Sesja Rady Miasta Lubawa

25 kwietnia odbyła się V sesja Rady Miasta Lubawa, która w dużej mierze miała charakter sprawozdawczy z działalności w roku 2018 podległych urzędowi zakładów.
Radni przyjęli sprawozdanie z realizacji programu współpracy Lubawy z organizacjami pozarządowymi. W roku 2018 ogłoszono 19 otwartych konkursów ofert na realizację 25 zadań publicznych, m.in. z zakresu upowszechniania kultury fizycznej, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznych, działalności na rzecz osób niepełnoprawnych oraz z zakresu kultury oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Łączna kwota na wsparcie zadań prowadzonych przez organizacje pozarządowe wyniosła 475 tysięcy złotych.
Przyjęto również sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych szczeblach awansu zawodowego.
Ocenie Rady zostały poddane również zasoby pomocy społecznej w Gminie Miejskiej Lubawa za rok 2018 oraz sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którego wynika m. in, że spada liczba osób korzystających z pomocy społecznej. W 2018 roku przyznano 48.124 świadczeń niepieniężnych oraz 2.964 świadczeń pieniężnych. Najczęstszym powodem udzielania pomocy jest ubóstwo, długotrwała lub ciężka choroba oraz bezrobocie.
Rada przyjęła sprawozdania z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, które oprócz wykazu imprez organizowanych lub współorganizowanych przez instytucję, obejmuje także sprawozdania z działalności Kina „Pokój” oraz Miejskiej Biblioteki, pozostających w strukturach organizacyjnych MOK. I tak np. z oferty kina w ubiegłym roku skorzystało 22.418 widzów, pomimo tego, że z uwagi na remont, kino czynne było tylko do połowy października. Zbiory biblioteczne natomiast zwiększyły się o 1.255 pozycji; łącznie do dyspozycji Czytelników było 22.688 woluminów. Biblioteka organizuje także spotkania autorskie, lekcje historyczne dla dzieci oraz inne o charakterze kulturalnym.
Radni przyjęli także sprawozdania z działalności Żłobka Miejskiego Akademii Maluszka, który w roku 2018 zatrudniał 16 osób, a do placówki uczęszczało 32 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat; Szkoły Podstawowej, która w bieżącym roku szkolnym 2019/2019 liczy 1028 uczniów, uczących się w 51 oddziałach, zatrudniającej około 100 pracowników, w tym 80 nauczycieli.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubawie zatrudnia 27 osób. W sprawozdaniu szczegółowo opisano zakres obowiązków pracowników. OSiR zanotował zdecydowany wzrost kosztów bieżących, co jest bezpośrednio związane z administracją nad nowymi obiektami, m.in. boiskiem – lodowiskiem. Głównym źródłem przychodów własnych OSiR są pokoje noclegowe, stanowią one prawie 38 proc. ogółu wpływów jednostki. OSiR był gospodarzem 13 obozów sportowych z różnych części Polski.
Radni podjęli również uchwałę zatwierdzającą roczne sprawozdanie finansowe Miejskiego Ośrodka Zdrowia oraz zmieniającą statut zakładu. Zmiana dotyczyła długości trwania kadencji Rady Społecznej na 5 lat tak, by pokrywała się z kadencją samorządu.
Uchwałą Rady wydłużono również kadencję Młodzieżowej Rady Miasta Lubawa z 2 do 3 lat. Zmiana dokonana została na wniosek zarówno młodzieży, jak i opiekuna, a podyktowana jest organizacją działań młodzieży.
Radni zdecydowali także o udzieleniu dotacji parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Św. Anny na prowadzenie prac konserwatorskich zabytków ruchomych w Farze (ołtarz boczny pw. Św. Rodziny, portal kaplicy Aniołów, konfesjonał, ławki) i w kościele pw. Św. Barbary (ołtarz główny, ołtarz boczny Matki Boskiej, ołtarz boczny Jezusa, ambona, belka tęczowa z grupą ukrzyżowania, prospekt organowy, polichromie prezbiterium). Wysokość dotacji wyniesie 140 tysięcy złotych.
Jak co roku uchwałą Rady Miasta Lubawa samorząd przejął od Wojewody Warmińsko – Mazurskiego zadania związane z utrzymaniem grobów i cmentarzy wojennych na terenie Lubawy. Dotacja w kwocie 1000 złotych przeznaczona zostanie na utrzymanie cmentarza żołnierzy armii radzieckiej położonego przy ul. Grunwaldzkiej.
Na sesji Rada zaliczyła również nowe tereny w ulicy Pielgrzyma i na nowo powstającym osiedlu przy ulicy Kopernika do kategorii dróg gminnych.
Rada zdecydowała również o sprzedaży terenu po wyburzonym budynku komunalnym przy ulicy Gdańskiej, lokalu, w którym obecnie prowadzona jest działalność gospodarcza przy ulicy Rynek oraz terenu, na którym znajduje się market przy ul. Poznańskiej. W ostatnim przypadku będzie to sprzedaż prawa wieczystego użytkowania na rzecz dotychczasowego użytkownika.

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top