Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Umowa na budowę Centrum Aktywności Społecznej podpisana!

Umowa na budowę Centrum Aktywności Społecznej podpisana!

Umowa na budowę Centrum Aktywności Społecznej podpisana!

W miniony piątek burmistrz Maciej Radtke i skarbnik miasta Honorata Muszyńska podpisali umowę na budowę Centrum Aktywności Społecznej w ruinach dawnego zamku biskupów chełmińskich. Wykonawcą przedsięwzięcia została firma Kamaro Sp. z o.o. z Gdańska specjalizująca się budowie i remontach zabytkowych obiektów. W imieniu wykonawcy umowę podpisał prezes zarządu Tomasz Tomanik.

Przedmiotem umowy jest adaptacja zachowanej zabytkowej substancji dawnego zamku na Centrum Aktywności Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu zamku, niezbędną infrastrukturą techniczną i budową drogi dojazdowej z Placu Zamkowego. CAS będzie sfinansowane między innymi ze środków dedykowanych dla miasteczek należących do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow. Obiekt ma być gotowy w połowie 2020 roku, a jego budowa pochłonie niespełna 21 milionów złotych, z czego ponad 13 milionów złotych stanowić będzie dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014 – 2020.

Przygotowania do realizacji tego najdroższego w historii Lubawy przedsięwzięcia trwały kilka lat. Samorząd przejął od prywatnych właścicieli grunty wokół murów obwodowych, zrewitalizował je i wybudował wokół nich ścieżkę dydaktyczną. Na terenie zamku przeprowadzone zostały badania archeologiczne i badania georadarowe. Odkryte zostały dawne piwnice zamku w jego południowej, wschodniej oraz częściowo północnej części. To właśnie odkryte piwnice będą stanowić pierwszą z dwóch kondygnacji nowego obiektu, do którego też zachowane zostaną historyczne wejścia z poziomu dawnego zamkowego dziedzińca. Druga kondygnacja zostanie zakończona wytrzymałym stropem, na którym w przyszłości będzie można posadowić kolejny obiekt o wysokości do dwóch pięter.

Przeznaczenie obiektu pozostaje sprawą otwartą, chociaż na początku będzie wykorzystywany częściowo również dla przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i będą w nim organizowane zajęcia dla osób, które nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. To efekt połączenia projektu „miękkiego”, społecznego, jaki musi być realizowany na bazie projektu infrastrukturalnego, czyli budowy CAS. To dysponent środków unijnych – Urząd Marszałkowski – decyduje, jakim celom obiekt ma m.in. służyć. W Centrum swoją siedzibę znajdzie też Świetlica Środowiskowa, Uniwersytet III Wieku oraz stowarzyszenia czy organizacje, których działalność jest związana z promocją historii Lubawy. Na pewno będzie też dobrym miejscem na Punkt Informacji Turystycznej czy interaktywne „muzeum” historii miasta na tle Polski czy Europy oraz ekspozycję na powierzchniach ogólnodostępnych wystaw, np. zabytków ruchomych wydobytych podczas rewitalizacji zamku czy Rynku. Zamkowy dziedziniec na pewno będzie służył celom kulturalnym, w tym artystycznym wydarzeniom.

– Dzisiaj najważniejszym jest, by zrewitalizować ruiny zamku i udostępnić obiekt mieszkańcom, którzy mają z niego aktywnie i twórczo korzystać – powiedział przy podpisaniu umowy burmistrz miasta Maciej Radtke. – Ten teren to symbol naszej 800-letniej historii, o której trzeba przypominać, wpisując ją w teraźniejszość i przyszłość Lubawy.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top