Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Zmarł prof. dr hab. Marian Truszczyński

Zmarł prof. dr hab. Marian Truszczyński

Zmarł prof. dr hab. Marian Truszczyński

Z przykrością informujemy o śmierci prof. dr hab. Mariana Truszczyńskiego – pochodzącego z Lubawy wybitnego naukowca w dziedzinie mikrobiologii weterynaryjnej i epizootiologii.

Marian Janusz Truszczyński urodził się w Lubawie 21 lipca 1929 roku, tutaj również ukończył Liceum Ogólnokształcące, które włączyło go w poczet najwybitniejszych absolwentów szkoły. Pogoń za wiedzą wyprowadziła go z rodzinnego miasta do Wrocławia, gdzie ukończył studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu i Politechniki. W 1953 roku już jako lekarz weterynarii podjął pracę asystenta naukowego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, zdobywając kolejne stopnie naukowe: doktora, doktora habilitowanego oraz profesora. Był profesorem zwyczajnym nauk weterynaryjnych ze specjalnością mikrobiologia weterynaryjna i choroby zakaźne zwierząt. Odbywał staże naukowe w Niemczech i USA oraz liczne zagraniczne wyjazdy naukowe m. in.: do Japonii, Chin, Wietnamu, Australii, Etiopii, na Kubę, do Brazylii, RPA czy Kanady. Był wieloletnim dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Autorem ponad 400 publikacji naukowych w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Członek Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Od 1999 r. przewodniczący Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczący Komisji Standardów Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w Paryżu, za działalność w której został uhonorowany Złotym Medalem. Laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz nagród ministerialnych. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

13 lutego 2020 roku Rada Miasta Lubawa, doceniając wielki wkład w promowanie skromnej Lubawy poprzez swój ogromny dorobek naukowy, wystąpiła z wnioskiem o nadanie Prof. Marianowi Truszczyńskiemu wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Lubawy”. Profesor zgodził się przyjąć wyróżnienie, niestety epidemia uniemożliwiła organizację uroczystości. Cześć Jego pamięci. Niech spoczywa w Pokoju!

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top