Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » 100. rocznica powrotu Lubawy do Macierzy

100. rocznica powrotu Lubawy do Macierzy

100. rocznica powrotu Lubawy do Macierzy

19 stycznia Mieszkańcy Lubawy świętowali 100. rocznicę powrotu Lubawy do Macierzy. Z tej okazji już od piątku odbywały się wydarzenia, które miały uświetnić tą uroczystość. 

19 stycznia obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem ul. 19 stycznia, Kupnera oraz Warszawską na Rynek. W przemarszu wzięły udział poczty sztandarowe, grupa rekonstrukcyjna Błękitnej Armii Hallera, młodzież ze Szkoły Podstawowej wraz z członkami klubów sportowych z 25 metrową flagą Polski oraz samorządowcy i Mieszkańcy.

Na Rynku, prowadzący uroczystość Zenon Paprocki przedstawił wydarzenia sprzed 100 lat w Lubawie. Tak jak wtedy wojsko powitali Stanisław Wolski i Teofil Rzepnikowski, w których role wcielili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Wraz z przemarszem do centrum miasta wkroczyła Flaga Polski, którą uroczyście podczas hymnu podniósł poczet flagowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie. Po tej niezwykle wzruszającej części o przemówienia poproszono burmistrza Lubawy – Macieja Radtke oraz zaproszonych gości – senator RP – Bogusławę Orzechowską, marszałka województwa – Gustawa Marka Brzezina, wójta Gminy Rybno – Tomasza Węgrzynowskiego oraz Tomasza Glińskiego – przedstawiciela Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej. 

Po części oficjalnej zgromadzeni udali się na Mszę Świętą do Kościoła Nawidzenia NMP i Św. Anny, której przewodniczył ks. dziekan Marcin Staniszewski, a homilię wygłosił ks. proboszcz Mieczysław Rozmarynowicz. Tak jak 100 lat temu Mieszkańcy odśpiewali uroczyste “Te Deum” oraz “Boże, coś Polskę” . Szczególny charakter uroczystości podkreśliła obecność Miejskiej Orkiestry Dętej.

Kolejne wydarzenia tego dnia miały miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury. Od godz. 14.00 trwała wystawa broni palnej okresu 1918 – 2019, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Następnie wykład “Lubawa znowu wolna. Rok 1920 z perspektywy historycznej” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, lubawianin z urodzenia związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Profesor w swojej prelekcji skupił się przede wszystkim na ludziach – lubawskich patriotach, którzy walczyli o niepodległość, witali ją w Lubawie w roku 1920 i dbali o rozwój naszego miasta.

Ostatnim punktem uroczystości był koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga. Wykonawcy zaprezentowali polskie pieśni patriotyczne oraz wojskowe. Nie zabrakło również ścieżek dźwiękowych z kultowych polskich seriali: “Czterej pancerni i pies”, “Alternatywy 4”, czy “Janosik”. Koncert nie mógł się skończyć inaczej niż owacjami na stojąco i…niedostytem!

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top