Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » 50 lat MLKS MOTOR Lubawa

50 lat MLKS MOTOR Lubawa

50 lat MLKS MOTOR Lubawa

28 września na sesję Rady Miasta Lubawa zostali zaproszeni założyciele oraz zarząd Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego Motor Lubawa, w osobach: Marek Olejniczak, Krzysztof Malinowski, Marcin Banacki, Jacek Szpanowski, Jerzy Jurkiewicz, Jan Domazer oraz Tadeusz Licznerski. Przewodniczący Rady – Jan Sarnowski przytoczył 50- letnią historię Klubu a na tę uroczystość została przygotowana prezentacja z archiwalnych zdjęć motorowców. Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe upominki: ręcznie malowane talerze oraz piłki z podpisami obecnych radnych. Gratulujemy Jubileuszu!

50 lat MLKS Motor Lubawa

Początki klubu sięgają 1967 roku, kiedy obecni wśród nas – Jan Domazer oraz Tadeusz Licznerski – wtedy, pracownicy Państwowego Ośrodka Maszynowego, zwrócili się do swojego dyrektora z propozycją powołania przy zakładzie koła sportowego.

Założona sekcja piłki nożnej stanowiła zarodek tworzonego Koła Sportowego LZS. W 1968 roku po bardzo udanym występie Motoru w lubawskim turnieju 700 – lecia drużyna została zgłoszona do rozgrywek A klasy. 18 grudnia 1968 roku podczas zebrania powołano pierwszy zarząd, w skład którego weszło 13 osób, w tym między innymi Jan Domazer i Tadeusz Licznerskiego, a prezesem został Bernard Szymanowski.

W roku 1973 roku nastąpiła zmiana prezesa, którym został wybrany Józef Kurszewski, wieloletni dyrektor lubawskich POM-ów i obecny radny Rady Miasta. Nowy prezes sprawował swoją funkcję przez kolejne 22 lata.

13 października 1977 roku w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” odbyło się Walne Zebranie założycielskie Międzyzakładowego Klubu Sportowego Motor, który stał się klubem wielosekcyjnym. Na stanowisko trenera piłki nożnej wybrano Emila Szupinę. 10 listopada klub wystąpił do Rady Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych o przyjęcie do Federacji Ludowych Zespołów Sportowych. Do rejestru i związków wpisano klub o nazwie Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Motor” Lubawa.

W latach 1979 – 1987 Motor Lubawa grał w B klasie. Rundę wiosenną 1986/1987 rozpoczął pod opieką nowego trenera grupy seniorów – Mirosława Olejniczaka – ojca obecnego prezesa zarządu – Marka Olejniczaka. Poza tym funkcjonowały również grupy szkoleniowe juniorów młodszych oraz trampkarzy pod kierownictwem Mariana Kowalkowskiego. W sezonie 1987/1988 motorowcy wygrali rozgrywki klasy B i awansowali do rozgrywek A klasy. Do rozgrywek sezonu 1988/1989 klub zgłosił drużyny: seniorów, juniorów, juniorów młodszych i trampkarzy. Motor w swoim pierwszym sezonie A klasy zajął 7 miejsce. W następnym sezonie lubawska drużyna okazała się bezkonkurencyjna i wywalczyła awans do klasy okręgowej.

W kolejnych sezonach seniorów trenowali – kolejno Marek Olejniczak, Marek Borkowski, Franciszek Puwalski oraz Mirosław Olejniczak. W 1995 roku zarząd powołał nowego prezesa, którym został Józef Blank, a wiceprezesem Jarosław Eremus, który piastował tę funkcję przez rok. Przed sezonem 1996/1997 Motor Lubawa łączy się z drużyną rezerw Jezioraka Iława występującej w lidze okręgowej, tworząc drużynę ze sponsorem w nazwie Motor – Szynaka Lubawa. Trenerem drużyny został Józef Gaćkowski z Iławy, a prezesem klubu Tadeusz Musiał.

W latach 90 – tych bardzo dobrze radziły sobie drużyny juniorskie trenowane przez Jerzego Sendlewskiego oraz Marka Borkowskiego. Wychowali oni wielu zawodników, którzy trafiali nawet do Kadry Województwa i zasilali szeregi seniorów. Po roku funkcja prezesa zostaje powierzona Michałowi Tchórzowi, a klub wraca do swojej pierwotnej nazwy.

Sezon 1997/1998 Motor kończy historycznym awansem do IV ligi Międzywojewódzkiej. W sezonie 1999/2000 kolejnym prezesem zostaje Jan Szynaka, a trenerami kolejno Marek Olejniczak, Andrzej Malanowski oraz Leszek Dutkiewicz.

W 2001 roku prezesem Motoru zostaje Ryszard Góralski. Sezon 2001/2002 okazuje się wyjątkowo udany, Motor zajmuje wysokie 5. miejsce w IV lidze. W czerwcu 2002 roku szkoleniowcem Motoru na dłuższy czas zostaje Jerzy Budziłek z Olsztyna, który wprowadza do lubawskiego klubu wielu piłkarzy z ościennych miejscowości. Prowadzi on drużynę przez 5 lat, po czym na krótko zmienia go pierwszy zagraniczny trener – Armen Hakobyan (czytaj: Hakobjan). Potem trenerem zostaje Zbigniew Lewkowicz z Ostródy. Niestety w tym czasie Motor zalicza rozgrywkową wpadkę i zajmuje przedostatnią 15. lokatę w 4 lidze.

Zmienia się trener motorowców, którym zostaje Wojciech Taranowski z Iławy. Ostatecznie Motor utrzymuje się w IV lidze, a przed zawodnikami i szkoleniowcem został postawiony nowy cel – awans do III ligi. Zarówno trener, jak i drużyna w pełni wywiązują się z powierzonego im zadania i w sezonie 2008/2009 awansują do III ligi. Motor Lubawa występował nieprzerwanie w IV lidze przez 11 sezonów. Drużyna z Lubawy jest jedyną w województwie warmińsko – mazurskim, która przez tyle lat grała w IV lidze bez przerwy, rozgrywając ogółem 383 mecze, zdobywając 479 punktów i 554 bramki. Po udanym sezonie 2008/2009 drużynę popuścił trener Wojciech Taranowski, który przeniósł się do II ligowego Jezioraka Iława.

Nowym trenerem motorowców został doświadczony Tadeusz Justka. W sezonie 2009/2010 zespół spisywał się bardzo dobrze i mimo tego, że był tylko beniaminkiem, na półmetku ligi zajmował bardzo wysoką czwartą lokatę. Po 10 miesiącach pracy ze stanowiska trenera zostaje zwolniony Tadeusz Justka, a jego miejsce zajmuje Andrzej Błaszkowski – dotychczasowy szkoleniowiec juniorów. Na koniec sezonu Motor zajmuje 7. miejsce w tabeli, a z funkcji prezesa rezygnuje Ryszard Góralski.

Na jego miejsce zostaje wybrany Piotr Truszczyński. Do zarządu weszli Teresa Szczypska, Tadeusz Licznerski, Marek Goniszewski oraz Karol Malinowski. Nowym kierownikiem zostaje były trener i piłkarz Motoru – Marek Olejniczak. W sezonie 2010/2011 drużyna występuje pod nazwą sponsora MLKS Szynaka Motor Lubawa. Na stanowisku trenera pozostaje Andrzej Błaszkowski. W 2013 roku nowym prezesem klubu zostaje Michał Szynaka. Sezon 2013/2014 kończy się na miejscu spadkowym i Motor powraca do IV ligi, w której spędza dwa lata, po czym w sezonie 2015/2016 awansuje do III ligi.

Prezesem zostaje Marek Olejniczak. Na uwagę zasługuje fakt, że w jednym ze spotkań ligowych Motorowi Lubawa przyszło mierzyć się z Widzewem Łódź na meczu otwarcia nowego stadionu właśnie w Łodzi. W tym czasie sukces odnoszą juniorzy, którzy zostają mistrzami I Ligi Wojewódzkiej A1 Juniorów w Rundzie Wiosennej Sezonu 2016/17. Obecnie trenerem drużyny seniorów jest Krzysztof Malinowski, a w skład zarządu wchodzą Marek Olejniczak – prezes, Krzysztof Malinowski, Jerzy Jurkiewicz, Jacek Szpanowski oraz Marcin Banacki.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top