Sesja Rady Miasta
Sesja Rady Miasta Lubawa rozpoczęła się od przedstawienia sprawozdania o bezpieczeństwie przygotowanego przez komendanta Komisariatu Policji w Lubawie komisarza Romana Gancarza. Komendant zwrócił uwagę na niedobory kadrowe w prowadzonej przez siebie jednostce, która zatrudnia 20 policjantów oraz 1 pracownika cywilnego. Pozytywną wiadomością jest zmniejszająca się ilość przestępstw oraz większa wykrywalność ich sprawców.
Przyjęto szereg sprawozdań
Pierwsze z nich dotyczyło wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w poszczególnych stopniach awansu zawodowego w placówkach oświatowych prowadzonych przez lubawski magistrat. W przypadku nieosiągnięcia w roku 2023 wysokości średnich wymaganych wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę jest zobowiązany wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający. W naszych placówkach oświatowych, a więc Szkole Podstawowej i Przedszkolu Miejskim, nauczyciele na wszystkich stopniach awansu zawodowego osiągnęli średnie wynagrodzenie, a więc nie ma konieczności wypłaty dodatku uzupełniającego.
Rada po zapoznaniu się z opiniami Komisji Zdrowia i Porządku Publicznego przyjęła sprawozdania z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Podjęła także uchwałę określającą szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne oraz usługi sąsiedzkie. Właśnie usługi sąsiedzkie są nową formą pomocy osobom potrzebującym, które mogą być świadczone przez osoby z najbliższego otoczenia spełniające odpowiednie kryteria.
Uchwały
Rada uchwaliła Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania ich bezdomności. Wartość realizacji tego Programu w 2024 roku określono na 66 tysięcy złotych. Nowym działaniem mającym na celu ograniczenie bezdomności zwierząt jest dofinansowanie zabiegów sterylizacji lub kastracji właścicielskich psów i kotów oraz całkowite finansowanie czipowania tych zwierząt.
Radni zdecydowali o przekazaniu w formie dotacji celowej Województwu Warmińsko – Mazurskiemu środki w wysokości 1 tysiąca 960 złotych z przeznaczeniem na realizację zadań związanych z funkcjonowaniem Biura Regionalnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Brukseli.
Decyzją Rady samorząd udzieli Województwu Warmińsko – Mazurskiemu pomocy rzeczowej o wartości 125 tysięcy złotych. W ramach zadania zostaną wybudowane trzy odcinki chodnika w pasie ulicy Kupnera, która jest drogą wojewódzką nr 537. Dodatkowo przy budowie jednego odcinka chodnika zostanie wykonane przejście dla pieszych wraz z nowym oświetleniem oraz przepust drogowy. Samorząd Lubawy oprócz wykonania robót budowlanych zobowiązał się także opracować dokumentację projektową.
Rada Miasta wyraziła zgodę na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości gruntowych z przeznaczeniem na powiększenie dotychczasowych nieruchomości przy ulicy Nad Jesionką. Stanowią one cztery działki o powierzchni kilkuset metrów.
Nowelizacja ustawy i gospodarce nieruchomościami wprowadziła obowiązek uchwalenia zasad przeznaczania do sprzedaży nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste, szczegółowych wytycznych sprzedaży na rzecz ich użytkowników wieczystych oraz warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych bonifikat od ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu, dlatego w tej kwestii Rada podjęła stosowne uchwały.
Radni wyrazili zgodę na udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w wysokości 500 tysięcy złotych. W ramach inwestycji w Kościele zostaną skute zawilgocone tynki, osuszone fundamenty, wykonana będzie izolacja przeciwwilgociowa, przeszycia konstrukcyjne, zabezpieczona polichromia, odmalowane ściany, ławki i konstrukcja nośna oraz wkuta w tynk zostanie nowa instalacja elektryczna. Środki przekazane Parafii przez samorząd będą zrekompensowane w 98 % z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
W budżecie miasta zostały zabezpieczone środki na wykonanie kanalizacji deszczowej w ulicy Jesionowej w wysokości 500 tysięcy złotych oraz na opracowanie projektu rozbudowy i modernizacji Miejskiego Ośrodka Zdrowia w wysokości 100 tysięcy złotych. Rada zdecydowała również o zwiększeniu o 150 tysięcy złotych do kwoty 300 tysięcy złotych środków finansowych na budowę placu zabaw dla najmłodszych lubawian uczęszczających do Żłobka Miejskiego Akademii Maluszka.