XLIV zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa
28 marca odbyła się XLIV zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Obrady rozpoczęła dyskusja nad stanem dróg powiatowych w mieście. Do debaty radni zaprosili lubawskich radnych Rady Powiatu Iławskiego, niestety pozytywnie na zaproszenie odpowiedział tylko radny powiatowy – Jan Licznerski, a nieobecny był radny Edmund Standara, który w tej kadencji ani razu nie skorzystał z zaproszenia na miejską sesję. Od czasu powstania Powiatu Iławskiego, czyli od roku 1999 na terenie miasta Lubawa status drogi powiatowej miało 15 ulic. Sukcesywnie miasto przejmowało te drogi i obecnie w zasobie dróg powiatowych znajdują się cztery ulice: Kopernika, Przemysłowa, Towarowa oraz Dworcowa – o łącznej długości 7 km. W okresie ostatnich kilkunastu lat na terenie Lubawy została przeprowadzona tylko jedna inwestycja na drogach powiatowych i dotyczyła modernizacji ul. Rzepnikowskiego w 2009 roku (wkład finansowy do środków unijnych zapewniło miasto) oraz w ramach remontów bieżących Powiatowy Zarząd Dróg wyremontował chodnik po jednej stronie ul. Kopernika i częściowo z jednej strony ulicy Poznańskiej. Niestety pomimo chęci współpracy miejskiego samorządu między innymi we współfinansowaniu opracowania dokumentacji projektowej modernizacji ulicy Przemysłowej, powiat nie podejmuje żadnych inwestycji służących poprawie nie najlepszego stanu dróg powiatowych na terenie miasta. W związku z niemożliwością przeprowadzenia debaty ze względu na nieobecność strony zainteresowanej, radni wystąpili z wnioskiem, by na najbliższą sesję zaprosić Zarządu Powiatu Iławskiego.
Kolejnym punktem sesji było przyjęcie sprawozdania z działalności Żłobka Miejskiego w Lubawie. Jednostka została utworzona 1 listopada 2016 roku. Do Akademii Maluszka w 2017 roku uczęszczało 30 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat, po 15 dzieci w 2 oddziałach. W związku ze zmianą przepisów prawa dotyczących opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 lipca 2014 roku w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym prowadzony jest żłobek, placówka otrzymała zgodę na zwiększenie liczby miejsc w żłobku o dwa i aktualnie do żłobka uczęszcza 32 dzieci, a 12 jest na liście rezerwowej. W Akademii Maluszka zatrudnionych jest 14 osób, w tym 5 opiekunów, 2 pomoce opiekunów i pielęgniarka. Placówka prowadzi zajęcia adaptacyjne, wychowawczo – dydaktyczne, rytmiczne, plastyczne, ekologiczne, manipulacyjno – konstrukcyjne, oraz bajkoterepię, muzykoterapię i język angielski.
Drugie sprawozdanie przyjęte przez Radę Miasta Lubawa dotyczyło działalności Przedszkola Miejskiego w Lubawie. W pierwszym półroczu 2017 roku przedszkole było czynne w godzinach 6.30 – 16.00 natomiast w drugim półroczu, w odpowiedzi na potrzeby rodziców w godzinach 5.30 – 17.30. Placówka zamknęła rok 2017 z ilością 12 oddziałów, do których uczęszczało 270 dzieci. Opiekę nad dziećmi sprawowało 19 nauczycieli zatrudnionych na pełen etat oraz 3 na niepełen wymiar godzin, m.in. psycholog i katecheta. Głównymi kierunkami pracy dydaktyczno – wychowawczej w 2017 roku była edukacja zdrowotna i ruchowa, edukacja zdrowia psychicznego, proekologiczna, regionalna oraz współpraca z rodzicami w kwestii rozwoju dziecka i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa. Przedszkole organizuje bezpłatne zajęcia dla dzieci z języka angielskiego i niemieckiego, rytmiki, tańca oraz gimnastyki korekcyjnej. Dodatkowo dzieci mogą uczestniczyć odpłatnie w zajęciach z piłki nożnej oraz plastyczno – manualnych.
Swoje sprawozdanie przedłożyła również Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. Do szkoły w roku szkolnym 2016/2017 uczęszczało 696 uczniów, uczących się w 33 oddziałach. Obecnie w szkole jest 974 uczniów, którzy łącznie tworzą 48 klas. Zajęcia lekcyjne odbywają się w godzinach klasy I-III – 8.00-14.35, kl. IV-VI – 8.00-15.30 oraz kl. VII, II-III gimnazjum – 8.00-15.30. W szkole od 1 września 2017 roku zatrudnionych jest 98 pracowników, w tym 78 nauczycieli. Dla poszerzania zainteresowań dzieci i rozwijania ich umiejętności funkcjonuje 26 kół zainteresowań.
Radni przyjęli również sprawozdanie z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lubawa za rok 2017 oraz Sprawozdanie z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Lubawa za 2017 rok. W ramach przeciwdziałania problemowi alkoholizmu w Lubawie funkcjonuje punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin. Ponadto w wyniku ogłoszonych konkursów na organizację pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęć samorząd przyznał dotacje 8 klubom sportowym oraz Miejskiej Orkiestrze Dętej. Łączna wartość dotacji wyniosła 56 tys. złotych.
Radni podjęli uchwałę ws. udzielenia pomocy finansowej Gminie Murowana Goślina. Jest to miasteczko Cittaslow w woj. wielkopolskim, które w wyniku wybuchu gazu 26 stycznia 2018 roku odnotowało spore zniszczenia. Lubawa przekazała kwotę 20 tys. złotych na naprawę infrastruktury drogowej uszkodzonej podczas wybuchu gazociągu. Gest ten jest wyrazem solidarności i współpracy miasteczek tworzących Polską Krajową Sieć Miast Dobrego Życia Cittaslow.
Rada Miasta ustaliła obwody głosowania, jakie będą obowiązywać w jesiennych wyborach samorządowych. W związku z planowaną inwestycją dotyczącą modernizacji Kina Pokój, w budynku tym nie będzie lokalu wyborczego, który został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej. To już druga zmiana lokalu wyborczego. Poprzednia dotyczyła zamiany budynku Zespołu Szkół w Lubawie na Miejski Ośrodek Kultury i wynikała z konieczności dostosowania 50 proc. lokali dla osób niepełnosprawnych. Na sesji radni uchwalili również nowe okręgi wyborcze, które uwzględniają nowo powstałe ulice i są wytyczone zgodnie z tzw. normą przedstawicielstwa.
Radni przyjęli uchwałę dotyczącą przejęcia zadań z zakresu administracji rządowej dotyczącej utrzymania grobów i cmentarzy wojennych – w przypadku Lubawy – cmentarza Armii Radzieckiej przy ul. Grunwaldzkiej. Wojewoda na ten cel przekazał miastu dotację w wysokości 1.000 złotych.
Rada Miasta Lubawa uchwaliła zmiany w uchwale sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Lubawa oraz uchwale w sprawie przyjęcia programu „Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Lubawa w ramach Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow”.
Zmiany w budżecie miasta mają w dużej mierze charakter inwestycyjny. Zabezpieczono kwotę 150 tys. złotych na remont chodnika w ulicy Poznańskiej. Chodnik ten był jedną z dwóch propozycji, które była poddane głosowaniu w Lubawskim Budżecie Obywatelskim i mimo że nie został
wybrany, to samorząd zdecydował się na jego realizację.
Kwotę 60 tys. złotych Rada Miasta przeznaczyła na wykonanie nowego obelisku przy ulicy Browarowej. Jest to pomnik poświęcony ofiarom z 7 grudnia 1939 roku.
Radni przekazali 21 tys. złotych na państwowy Fundusz Wsparcia Policji na wydatki w Komisariacie Policji w Lubawie z przeznaczeniem na płatne ponadnormatywne służby (10 tys. złotych), remont i wyposażenie pokoju zespołu dzielnicowego (4 tys. złotych), zakup i montaż bramy garażowej (4 tys. złotych) oraz zakup laptopa i oprogramowania (3,4 tys. złotych).
Zwiększono o 100 tys. kwotę przeznaczoną dla osób fizycznych na dofinansowanie kosztów wymiany pieców węglowych na proekologiczne źródła ogrzewania w budynkach mieszkalnych. Jest to spowodowane dużą ilością wniosków, które wpłynęły do Urzędu Miasta w Lubawie. Łącznie
na ten cel samorząd przeznaczył już kwotę 150 tys. złotych.
Zmiany uwzględniają również budowę oświetlenia ulicznego ul. Jabłoniowej oraz Wyszyńskiego.Łącznie na ten cel przebaczono 40 tysięcy złotych.
Zabezpieczono również kwotę 60 tys. złotych na dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i zwiększono o 100 tysięcy złotych plan wydatków na budowę siłowni zewnętrznej i boiska przy ul. Bolesława Chrobrego.
Przed sesją odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady, na które zaproszeni zostali Komendant Powiatowy Policji w Iławie mł. insp.Robert Mikusik oraz Komendant Komisariatu Policji w Lubawie -podinsp. Artur Sibilewski. Przedmiotem debaty było bezpieczeństwo mieszkańców Lubawy. Dyskusja była spowodowana wnioskiem, który wpłynął do Rady o przyznanie środków na zakup nieoznakowanego samochodu dla dochodzeniówki lubawskiego komisariatu oraz pogłoskami o zmniejszeniu liczby etatów w lubawskiej placówce. Radni oraz burmistrz wyrazili swoje zaniepokojenie informacją, że po przejściu jednego z lubawskich policjantów do Komendy Wojewódzkiej, jego etat nie zostanie uzupełniony. Komendant Powiatowy powiedział, że na to stanowisko zostanie mianowany inny policjant z lubawskiego komisariatu. Zaznaczył, że w Komanda Powiatowa Policji dysponuje obecnie 162 etatami policjantów, a ich przydziały są odpowiedzią na analizę geografii przestępczości i wykroczeń oraz kierowane przyjętą polityką kadrową. Radna Anna Tańska zaznaczyła, że taki „awans” wewnętrzny nie uzupełni braku kadrowego lubawskiego komisariatu. Burmistrz zaznaczył, że zależy mu na tym, by liczba etatów była stała, bo i tak obecna jest na minimalnym poziomie i czasami od 3.00 lub 4.00 godziny rano nie ma patrolu policji, a samorząd chce wspierać policję na zasadzie partnerskiej współpracy. Radny Marian Kasprowicz zwrócił uwagę na brak wystarczającego finansowania Komisariatu Policji w Lubawie, które odnosi się nawet w stosunku do zakupów podstawowych materiałów biurowych, natomiast radny Jerzy Brodowski zaznaczył, że Lubawa jest rynkiem pracy dla okolicznych powiatów, przez co w mieście panuje duży ruch, nieadekwatny do liczby mieszkańców wynikającej z ewidencji. W czasie dyskusji zwrócono również uwagę na problemy z brakiem lub niewystarczającą interwencją policjantów na problem niewłaściwego parkowania pojazdów. Jako przykład podano osiedle „nowa Gdańska” oraz okolice Kościoła Św. Barbary, gdzie samochody tarasują drogę ewakuacyjną oraz wyjazd stacjonującej tam karetki pogotowia ratunkowego.