Pomarańczowy ślimak Cittaslow zawitał do Lubawy
W dniach 6 -7 marca w Lubawie odbyły się warsztaty Cittaslow. W naszym mieście gościliśmy ponad 60 przedstawicieli 26 miast, z których 12 jest już Miastami Dobrego Życia, a pozostałe pretendują do tej sieci.
Warsztaty Cittaslow były doskonałą okazją do pokazania walorów zabytkowo-społecznych naszego miasta. Inwestycyjną i gospodarczą stronę miasta w przygotowanej prezentacji przedstawił burmistrz Lubawy – Maciej Radtke, a tą zabytkową oraz społeczną nasi przyjaciele Cittaslow mogli zobaczyć „na własne oczy”, podczas zaplanowanej części turystycznej spotkania. Na początku wycieczki po Lubawie na rynku przedstawiciele miast Cittaslow przywitała Miejska Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami, a do nieba niczym „światełko” poleciały baloniki z nazwami miast Cittaslow. Kolejnym punktem naszego spotkania było poznanie działalności sióstr Szarytek oraz zwiedzenie zabytkowej kapliczki mieszczącej się w Szpitalu św. Jerzego. Obecni poznali ponad 150-letnią historię zakonu w Lubawie oraz obecną działalność sióstr, którą jest prowadzenie zakładu opieki długoterminowej. Następnie przewodnik – Wiesław Szlesingier zaprosił na krótki spacer po mieście, którego głównym punktem było zobaczenie odrestaurowanych murów zamku biskupów chełmińskich. Tam nasi goście mogli się dowiedzieć więcej o obecności w Lubawie biskupów chełmińskich oraz m.in. Mikołaja Kopernika. Na trasie nie mogło oczywiście zabraknąć Sanktuarium Maryjnego w Lipach. Tam oprócz legend oraz historii kościoła przekazanej przez kustosza – Mieczysława Rozmarynowicza zebrani mogli usłyszeć wiersz „Szczęśliwe Lipy” w wykonaniu Darii Ismer, a niespodzianką był koncert gospel w wykonaniu lubawskiej Appasjonaty. Ostatnim zabytkiem, był Kościół Świętego Jana Chrzciciela i Michała Archanioła. Po kościele gości oprowadził ksiądz Tadeusz Breza. Zgromadzonych zachwyciły między innymi oryginalne sklepienia przedstawiające historię chrześcijaństwa.
W drugiej części wycieczki, chcieliśmy się pochwalić naszą zdolną młodzieżą. W Miejskim Ośrodku Kultury uczniowie z Zespołu Szkół w Lubawie przedstawili kabaretową wersję legendy o Białej Pani, a zaproszona Szkoła Podstawowa z Nowego Grodziczna zaprezentowała tą samą opowieść w gwarze lubawskiej. Całą część turystyczną zakończył bardzo efektowny pokaz lubawskich zapaśników.
Co roku Warsztaty Cittaslow odbywają się w innym mieście. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tym razem spotkanie odbyło się w Lubawie. Mamy nadzieję, że czas u nas spędzony był miło i każdy w przenośni „wrzucił tu monetę” i odwiedzi nas jeszcze nie raz.