Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Akcja Rekreacja dopiero się rozkręca

Akcja Rekreacja dopiero się rozkręca

Akcja Rekreacja dopiero się rozkręca

Poznaliśmy już plany związane z zagospodarowaniem terenu po byłej „strzelnicy” oraz te obejmujące przestrzeń wokół Zalewu. Obydwa projekty wzbudziły niemałe zainteresowanie, bo rewitalizują, czyli przywracają życie na obszarach, które od dłuższego czasu były pozbawione funkcji społecznych.

Głowy spacerowiczów rozmarzone, ale to nie wszystko. Akcja Rekreacja obejmie również teren od dawna zapomniany przez Mieszkańców. Zainteresowani?

Obecnie to tylko całkiem spory plac porośnięty trawą i  krzewostanem, ale w planach teren u skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej z Kupnera będzie miejscem swobodnego wypoczynku, spotkań towarzyskich i wycieczek rowerowych. Jeżeli nadal nie wiecie, o jakim położeniu mówimy, to jest to zielony plac przylegający do południowych murów Starego Miasta położony u podnóża wikariatki oraz kompleksu kościelnego lubawskiej Fary.

Zielony relaks w centrum miasta

Rewitalizacja terenu podkreśli zachowane elementy historyczne, eksponując zabytkowe mury obronne. Przez obszar skweru rekreacyjnego zaprojektowano przeprowadzenie dwukierunkowej ścieżki rowerowej z kostki betonowej, która docelowo, uwzględniając przecinającą ją ulicę Jagiellońską, będzie łączyła się z odcinkiem ścieżki wzdłuż południowej strony murów obwodowych terenu dawnego zamku biskupów chełmińskich.

Ze stromego pobocza ulicy Jagiellońskiej na projektowany skwer spacerowiczów będą sprowadzać dwa rzędy łagodnie nachylonych schodów, a piesze alejki zachęcą do odwiedzenia zaprojektowanej w południowej części terenu strefy relaksu. Odcinek około 12 metrów chodnika będzie przebiegał pod porośniętą pnączami pergolą i docelowo przeprowadzi odwiedzających przez na placyk widokowy z rabatami porośniętymi krzewami, bylinami oraz dekoracyjnymi trawami. W kameralnej strefie relaksu zaprojektowano podesty do siedzenia lub leżakowania z desek kompozytowych oraz hamaki. Wzdłuż ciągów pieszych będą zamontowane ławeczki i stojaki rowerowe dla chcących trochę „odsapnąć” rowerzystów. Skwer zyska ciekawe nasadzenia. Zostanie tutaj posadzonych aż 16 drzew: buków pospolitych oraz jesionów wyniosłych. Zabytkowe mury zyskają blask, dosłownie, bo poprzez iluminacyjne oświetlenie, a przed zakusami potencjalnych wandali teren będzie chronić monitoring.

Ścieżek będzie więcej

– Konsekwentnie dążymy do rowerowego skomunikowania naszego miasta. Jest to trudne przedsięwzięcie z uwagi m.in. na zwartą zabudowę i tereny, które miasto zamierza wykupić od prywatnych właścicieli, ale wiemy, że właśnie takie jest oczekiwanie mieszkańców. Rower to zdrowie, czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi, a czasami właśnie ta wymarzona „chwila dla siebie”. Przy okazji tej inwestycji dołożymy kolejny odcinek ścieżki rowerowej i zyskamy atrakcyjny skwer w historycznym kwartale miasta. Ale to nie koniec. Naszym celem jest doprowadzenie ścieżki rowerowej do ulicy Warszawskiej. Jak zapewne czytelnicy i mieszkańcy zauważyli, na zakończonym niedawno placu przy pomniku Chrystusa Króla również jest już fragment ścieżki rowerowej. Rozwiązania projektowe zmierzają zatem do spójnego zagospodarowania przestrzennego całej południowej fosy wzdłuż murów staromiejskich na długości od ulicy Warszawskiej do ulicy Jagiellońskiej jako otwartej, publicznie dostępnej przestrzeni z funkcjami handlowo – usługowymi, komunikacyjnymi i rekreacyjnymi. Powstanie także ciekawy „trójkąt rekreacyjny”, łączący trzy zlokalizowane przy sobie miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu, czyli teren w obrębie murów dawnego zamku biskupów chełmińskich i do niego przyległy, Łazienki Lubawskie oraz skwer przy ulicy Jagiellońskiej. A to już plan na całe niedzielne popołudnie albo przynajmniej bardzo długi rodzinny spacer – podsumowuje burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top