Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Badaj się i po prostu…bądź zdrowa!

Badaj się i po prostu…bądź zdrowa!

Badaj się i po prostu…bądź zdrowa!

17 stycznia, z okazji  Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy na budynku Kina Pokój zawisł sześciometrowy baner z hasłem „Weź życie w swoje ręce. Zrób cytologię raz w roku”. Na nim znajdują się sylwetki 10 kobiet, mieszkanek Lubawy ze ze środowiska biznesu, samorządu czy sektora bankowego,  które na zaproszenie burmistrza miasta – Macieja Radtke włączyły się do akcji. Są to: Danuta Liberacka, Anna Ornowska, Maria Ornowska, Bronisława Orzeł, Magdalena Pankowska, Sylwia Przeracka, Ewa Sadowska, Anna Tańska, Jolanta Truszczyńska i Iwona Wojtowicz. Na co dzień wzorowe szefowe,  wcieliły się w bohaterki promujące zdrowy styl życia. Panie odważnie łamią temat tabu dotyczący badań ginekologicznych. Swoją postawą pokazują, że u podstaw każdego sukcesu stoi zdrowie, bo ono daje nam energię do działania oraz realizowania się w życiu, a regularne badania cytologiczne są powodem do dumy, a nie wstydu.
Statystyki pokazują, że w grupie wiekowej 20-50 lat tylko 45% kobiet wykonuje badania ginekologiczne regularnie, a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii. Efekt jest przerażający – 60% przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się w Polsce zbyt późno (w drugim, a nawet w trzecim stopniu zaawansowania), a 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu. A trzeba zaznaczyć, że rak szyjki macicy nie jest dziedziczny i w bardzo prosty sposób można zapobiec tej chorobie- wiedza, badania ginekologiczne oraz szczepienia ochronne, gwarantują praktycznie 100% ochronę.
„Lubawa walczy a rakiem” i chce, aby te statystyki wyglądały bardzie pozytywnie, a lubawianki badały się i po prostu…były zdrowe!

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top