Biblioteka 100% większa!
Od początku czerwca trwa rozbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teofila Ruczyńskiego. Wykonawcą inwestycji jest Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane Zdzisław Wierzbowski, którego oferta na wykonanie zadania opiewa na kwotę 1.099.217,48 złotych. Na realizację zadania miasto pozyskało środki z programu „Biblioteka Plus” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wysokość dotacji wynosi 75% całej kwoty inwestycji. Pozostałą kwotę na inwestycję zabezpieczył samorząd miasta. Beneficjentem środków jest Miejski Ośrodek Kultury, w strukturach którego funkcjonuje biblioteka.
Rozbudowa biblioteki polegać będzie na dobudowie bryły o 3 kondygnacjach. Jej pomieszczenia zostaną dostosowane dla osób niepełnosprawnych i starszych. W tym celu obiekt wyposażony zostanie między innymi w windę zewnętrzną. W wyniku rozbudowy budynku powierzchnia użytkowa biblioteki zwiększy się o ponad 100% do 420 metrów kwadratowych. Dzięki temu będzie można wydzielić w niej dwie wypożyczalnie, czytelnię, dwa pomieszczenia związane z ekspozycją, np. zabytków odkrytych podczas przebudowy centrum miasta, a także magazyn i archiwum oraz pomieszczenia socjalne. Remont oraz rozbudowa zapewnią dogodne warunki do korzystania z bibliotecznych zbiorów dla czytelników wszystkich grup wiekowych.
Projekt przewiduje również wyposażenie budynku w nowe meble oraz sprzęt komputerowy. Nowa część budynku powstanie jeszcze w tym roku.
Kolejnym etapem inwestycji będzie remont starej części. Obecnie biblioteka zajmująca powierzchnię ok. 200 metrów kwadratowych znajduje się w byłym budynku mieszkalnym, podzielonym na małe pomieszczenia, co sprawia, że obiekt jest mało funkcjonalny. Z tego powodu w bibliotece nie może prawidłowo funkcjonować czytelnia, nie ma również ogólnodostępnego dostępu do sieci komputerowej i internetu. Umieszczenie wypożyczalni dla dorosłych na piętrze jest kłopotliwe i stanowi utrudnienie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. W budynku brakuje przestrzeni na przejrzysty układ zbiorów oraz prowadzenie działalności z zakresu przysposobienia czytelniczego. Dostęp do pomieszczeń na wyższych piętrach utrudniają niefunkcjonalne schody wewnętrzne. Do wymiany lub remontu kwalifikują się również sufity, podłogi oraz częściowo tynki wewnętrzne. Wymiany wymagają także niektóre elementy drewniane dachu, które uległy zawilgoceniu.
Zakończenie całego projektu zaplanowane zostało na koniec sierpnia 2014 roku.