Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium

Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium

Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium

W ostatni piątek kwietnia odbyła się LIII zwyczajna sesja Rady Miasta. Obrady miały w dużej mierze charakter sprawozdawczy, a kluczowym ich punktem były uchwały, które zakończyły się udzieleniem burmistrzowi Lubawy Maciejowi Radtke wotum zaufania oraz jednomyślnego absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za ubiegły rok.

Profilaktyka nowotworowa

W sprawozdaniu z działalności burmistrz miasta poinformował o planowanych działaniach z zakresu profilaktyki nowotworowej. Na 22. maja zaplanowany jest przyjazd BadaBusa, czyli Mobilnego Gabinetu Medycznego, w którym kobiety będą mogły wykonać cytologię, natomiast mężczyźni test z krwi na obecność antygenu PSA. Badania będą bezpłatne dla pacjentów BadaBusa i skorzystać z nich będzie mogło 100 osób. Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Kinie Pokój odbędzie się również spotkanie profilaktyczne dla kobiet „Profilaktyka nam nie umyka”, które poprowadzi prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości Ida Karpińska.

Kolejnym działaniem zaplanowanym przez samorząd jest przyjazd Ambulansu Ronalda McDonalda w ramach kampanii „Nie nowotworom u dzieci”. Akcja polega na wykonaniu badań ultrasonograficznych u dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, w trakcie których lekarz dokonuje kompleksowej oceny narządów jamy brzusznej oraz układu moczowo – płciowego. W ramach zabezpieczonych środków będzie można przebadać około 75 dzieci, a wizyta dla rodziców pociech będzie zupełnie bezpłatna.

– Szanowni Państwo głęboko wierzę w skuteczność tego typu akcji profilaktycznych i jeżeli będą one cieszyć się zainteresowaniem wśród lubawian, będziemy planować je również w przyszłości – zapowiedział burmistrz Radtke.

Sprawozdania za ubiegły rok

Radni przyjęli ocenę zasobów pomocy społecznej Gminy Miejskiej Lubawa za 2022 rok. Z dokumentu wynika, że pomoc i wsparcie w 2022 roku uzyskały 494 osoby, co stanowiło 9,05 % wszystkich mieszkańców. W roku oceny w stosunku do 2021 roku łączna liczba beneficjentów zwiększyła się o 123 osoby – 79 rodzin.

Ze sprawozdania z realizacji Programu Profilaktyki Uzależnień, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Lubawa za 2022 rok wynika, że w ubiegłym roku z porad instruktora terapii uzależnień w ramach funkcjonowania punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych i ich rodzin skorzystało 49 osób w ramach 243 spotkań.

Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy miasta Lubawa z organizacjami pozarządowymi informuje, że w 2022 roku burmistrz miasta ogłosił 18 otwartych konkurów ofert na realizację 22 zadań publicznych za łączną kwotę 352 700 złotych.

Swoje sprawozdania za ubiegły rok przedłożyli również Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Wotum zaufania i absolutorium

Raport o stanie Gminy Miejskiej Lubawa na dzień 31 grudnia 2022 roku to obszerny dokument podsumowujący wszystkie dziedziny funkcjonowania miasta w roku ubiegłym. Znajdują się w nim osiągnięcia, dane sumaryczne, statystyki oraz informacje o programach realizowanych z budżetu miasta, inwestycjach oraz funkcjonowaniu miejskich jednostek organizacyjnych.

Debatę nad Raportem poprzedziło wystąpienie burmistrza Lubawy Macieja Radtke. Oto jego krótki fragment:

Ubiegły 2022 rok nie przyniósł żadnych zasadniczych zmian, jeśli chodzi o kształtowanie rozwoju naszego miasta. W roku 2022 nadal kontynuowaliśmy dotychczasową politykę, która skierowana jest na inwestycje związane z obiektami użyteczności publicznej czy kształtowaniem przestrzeni krajobrazu oraz na remont dróg i budowę nowych, a także ukierunkowaną na działania społeczne czy wsparcie przedsiębiorców. Oczywiście zdecydowana większość tych działań możliwa była dzięki pozyskaniu zewnętrznego dofinansowania, zarówno na zadania inwestycyjne, jak i społeczne. W minionym roku realizowaliśmy także dodatkowe zadania zlecone związane z dodatkiem osłonowym, dodatkiem węglowym, elektrycznym, na inne źródła ciepła czy przekazywaniem komputerów w ramach rządowego programu Granty PPGR.

Środki finansowe wydatkowaliśmy w sposób zrównoważony i racjonalny, zachowując wskaźniki budżetowe na bezpiecznym poziomie. Kwota długu publicznego na koniec roku wyniosła 14 milionów 780 tysięcy złotych i dotyczyła zadłużenia Miasta z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów. W porównaniu do roku 2021 wartość rat kapitałowych kredytów zmniejszyła się o 1 milion 800 tysięcy złotych. W roku ubiegłym, pomimo znacznych wydatków, nie zaciągnęliśmy kredytu.

Jeśli chodzi o wydatki, to od paru lat największy problem, nie tylko dla naszego samorządu, ale praktycznie wszystkich, stanowią wydatki bieżące, a więc te bezpośrednio związane z codziennym utrzymaniem Miasta. Zdecydowanie wyższe wydatki związane były także ze sprzątaniem miasta czy utrzymaniem zieleni. Wpływ na to miała i nadal ma utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie inflacja, a także bardzo wysokie ceny energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. Prawie 500 procentowy skok opłat za prąd był bezpośrednią przyczyną ograniczenia oświetlenia ulicznego. To pozwoliło na znaczne, bo szacowane na około 2 miliony złotych oszczędności budżetowe i utrzymanie opłat za energię niezbędną do oświetlenia ulic na poziomie opłat, jak za 2021 rok.

Po krótkiej debacie radnych nad Raportem zostało przeprowadzone głosowanie w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Lubawa wotum zaufania. Uchwała została podjęta 12 głosami „za” przy jednym wstrzymującym się oraz nieobecności dwóch radnych.

Kolejnym punktem w programie sesji było rozpatrzenie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Miasta Lubawa za 2022 rok, informacji o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego instytucji kultury i samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za 2022 rok. Po pozytywnych opiniach zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej, jak i Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Lubawa, radni jednogłośnie zarówno zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz udzielili burmistrzowi Miasta Lubawa absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok.

Pozostałe uchwały

W ciągu dalszych obrad Rada zatwierdziła roczne sprawozdanie finansowe Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Lubawie z którego wynika, że za 2022 roku jednostka wypracowała zysk w wysokości ponad 137 tys. złotych.

Zaktualizowano Statut Żłobka Miejskiego „Akademia Maluszka”. W dokumencie dodano m.in. zapis regulujący zasady udziału rodziców w zajęciach prowadzonych w placówce.

Przyjęto uchwałę określającą zasady udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków położonych na terenie Gminy Miejskiej Lubawa. Jest to tak naprawdę aktualizacja dokumentu obowiązującego od 2010 roku o zmiany w przepisach, które spowodowały konieczność dostosowania zapisów uchwały do obowiązującego prawa.

Do uchwały określającej wysokość stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu dotyczące rodziców dowożących dzieci niepełnosprawne do specjalistycznych ośrodków edukacyjnych określono również zwrot kosztów w przypadku dowozu motorowerem oraz motocyklem.

Radni podjęli kolejną uchwałę wynikającą z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która reguluje kwestie pozbywania się nieczystości ciekłych pochodzących z gospodarstwa domowego. Dotyczy ona wymagań, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

W uchwale dotacyjnej dla Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubawie określono kwotę na jednego uczestnika Kryterium Kolarskiego oraz Lubawskiej Dychy w wysokości 60,35 złotych oraz określono wysokość tej stawki na poziomie 42 zł na uczestnika dla nowych planowanych działań Ośrodka – gry miejskiej „Zwiedź Lubawę z Kopernikiem” oraz wyzwania sportowego „De Revolutionibus Kopernika”.

Rada zatwierdziła również zmiany do budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej, które miały charakter głównie porządkowy.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top