Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » DZIEJE ZAKONU NIEMIECKIEGO WYSTAWA w GIMNAZJUM w LUBAWIE

DZIEJE ZAKONU NIEMIECKIEGO WYSTAWA w GIMNAZJUM w LUBAWIE

DZIEJE ZAKONU NIEMIECKIEGO WYSTAWA w GIMNAZJUM w LUBAWIE

Dzieje Zakonu Niemieckiego od założenia do dzisiaj to tytuł wystawy otwartej w dniu 13 czerwca 2016 r. w Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie. Okazją do zorganizowania wystawy było doroczne Święto Szkoły, w trakcie którego tradycyjnie następuje nawiązanie do imienników szkoły. Tym razem Krzysztof Wiecierzycki, nauczyciel historii, przedstawił sylwetki kilku biskupów w prezentacji Biskupi chełmińscy- zakonnicy krzyżaccy w latach 1245 – 1466, Piotr Lisowski, przewodnik z Ostródy, wygłosił prelekcję na temat Zakon krzyżacki jako korporacja zawodowa, zaś Bartłomiej Kaczyński, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, zaprezentował Zamek biskupów chełmińskich w Lubawie w świetle najnowszych badań archeologicznych.

Otwarcie wystawy było punktem kulminacyjnym szkolnych uroczystości. Po krótkim wprowadzeniu goście mogli zapoznać się z 52 planszami, na których przedstawione zostały najistotniejsze wydarzenia z historii Zakonu Krzyżackiego od założenia, poprzez 300 lat funkcjonowania na terytorium Prus, aż po czasy współczesne. Część plansz poświęcona była zamkom w państwie krzyżackim. Przedstawiały one nie tylko warownie konwentualne, ale również zamki biskupie, w tym także zamek biskupów chełmińskich w Lubawie, a obok nich te, które wzniesiono na cele kapituł diecezji pruskich. Oczywiście najwięcej miejsca w tej części poświęcono stołecznemu dla Zakonu zamkowi w Malborku, dokąd siedzibę wielkiego mistrza przeniesiono z Wenecji w 1309 r..

Plansze wystawowe zostały przygotowane w Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen w Bawarii. Wystawa gościła w kilkudziesięciu polskich muzeach i cieszyła się dużym powodzeniem. Wystawie w Lubawie towarzyszyło drugie już wydanie bogato ilustrowanej niemiecko-polskiej publikacji, którą mogli nabyć zwiedzający. Dysponentem wystawy jest dr Wiesław Skrobot, współpracownik Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach.

Od 17 czerwca br. wystawa prezentowana będzie w Szpitalu Jerozolimskim w Malborku. Tego dnia będzie miała miejsce konferencja Polsko-niemiecka historia Malborka, w której udział weźmie wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Bruno Platter.

Opracowanie: Gimnazjum w Lubawie

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top