Dzień Liczby PI
Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się najczęściej stosowanym przybliżeniem liczby Pi. Wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki. Nasza szkoła już po raz 10 w uroczysty sposób włączyła się do obchodów tego Światowego Dnia Matematyki. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wielkiego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego oraz Alberta Einsteina.
Liczba Pi jest fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, aby inspirować ludzi. Jej liczni wielbiciele na całym świecie biją rekordy w zapamiętywaniu ilości miejsc „po przecinku”. Rekord w recytacji jej rozwinięcia dziesiętnego bito też w Szkole Podstawowej w Lubawie . W konkursie na recytację liczby Pi wzięło udział troje odważnych uczniów. Najwięcej, bo aż 180 cyfr zapamiętała Oliwia Wiatr uczennica klasy 2f.
Najważniejszą częścią obchodów Dnia Matematyki był Drużynowy Turniej Matematyczny, w którym wzięły udział trzyosobowe reprezentacje poszczególnych klas.
Konkurs podzielony był na rundy. W każdej z nich zespoły miały do rozwiązania różnorodne zadania matematyczne i logiczne. Uczniowie min. odgadywali zagadki matematyczno-logiczne, odczytywali rebusy, rozwiązywali sudoku i krzyżówki matematyczne. Uczestnicy stanęli także przed zadaniami praktycznymi polegającymi min. na przesypywaniu (bez użycia wagi) 3,14 kg piasku, odmierzeniu przy pomocy stopera 3,14 sekundy czy też odcięciu 3,14 metra sznurka (bez użycia miary).
Zwycięzcą turnieju w kategorii klas gimnazjalnych została reprezentacja klasy 3a w składzie: Natalia Ochocka, Julia Neumann i Adam Niesiobędzki.
Najlepsze w kategorii klas 6 i 7 okazały się uczennice klasy 6s: Karolina Taranowska, Karolina Zielińska i Natalia Modrzewska.
Równolegle odbył się konkurs plastyczny pt. „Jak widzę liczbę Pi” , który wygrał Jerzy Lontkowski, uczeń klasy 3b.
W kilkugodzinnych zmaganiach z matematyką wzięło udział 80 uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej.
Materiał: Szkoła Podstawowa