Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Gmina dobra dla życia

Gmina dobra dla życia

Gmina dobra dla życia

Dobre drzewo daje dobre owoce – tak krótko można podsumować wyniki Rankingu „Gmina dobra dla życia”, który przeprowadził Serwis Samorządowy PAP. W kolejnym rankingu dotyczącym polskich samorządów Lubawa jest wysoko notowana. Takie wyniki zawsze napawają dumą, zarówno samorządowców, jak i mieszkańców, którzy interesują się sprawami miasta. Dane statystyczne publikowane w kolejnych latach potwierdzają gospodarność Lubawy i dobry kierunek rozwoju przyjęty już wiele lat temu.

Wskaźnik jakości życia

Ranking jest o tyle interesujący, że pozycja danej gminy występuje w dwóch kategoriach: głównej – w ujęciu ogólnopolskim oraz terytorialnej – w zależności od rodzaju gminy. W pierwszej kategorii Lubawa ze wskaźnikiem zajmuje bardzo wysokie 207 miejsce na 2477 gmin polskich. Tutaj jest klasyfikowana w jednym rzędzie nie tylko z Warszawą, Gdańskiem, Krakowem, Poznaniem, gminą wiejską Lubawa, gminami sąsiednimi, ale i odległymi samorządami w różnych rejonach kraju. Słowem: ze wszystkimi samorządami w kraju. W swojej kategorii „Gminy miejskie i miejsko – wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców zajmuje miejsce 7 na 179 sklasyfikowanych samorządów. To zestawienie z kolei pokazuje miejsce, na którym plasuje się Lubawa w porównaniu do samorządów o podobnej wielkości i zbliżonej charakterystyce. W naszym województwie natomiast Lubawa znalazła się na 3 miejscu za Stawigudą i Olsztynem.

Jak i dlaczego?

Jakie dane wzięli pod uwagę autorzy Rankingu, że złożyły na tak wysoką pozycję naszego miasta? Autorzy we wstępie wymieniają aż 48 wskaźników, więc jest to chyba najobszerniejsza analiza tego typu. Dane demograficzne, środowiskowe, gospodarcze, a nawet kryminalne pochodzą z dużej liczby instytucji uczestników i partnerów opracowania. Oprócz wielkości budżetu, przyrostu naturalnego czy salda migracji, autorzy posiłkują się takimi parametrami, jak zasobność bibliotek, dostępność zieleni, liczba słonecznych dni czy ilość burz. I faktycznie, takie parametry jak pogoda w danym regionie kraju przecież wpływają na jakość naszego codziennego życia, tak samo jak warunki ekonomiczne.

Przypomnijmy, co roku miasto Lubawa bryluje w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju, który przygotowuje Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Jednak najnowszy, bo opublikowany 4. listopada br. Ranking „Gmina dobra dla życia” opracował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Mamy więc warszawską Politechnikę, Polską Akademię Nauk, szacowne instytucje, prowadzące swoje badania w celach wyłącznie naukowych, a nie komercyjnych. Wiele jest bowiem rankingów, do których gminy są zapraszane na zasadzie płatnego „wpisowego”. Otrzymuje się za nie co najmniej wyróżnienie podczas okazałej gali, na której jej włodarze mogą się pochwalić kupionym „sukcesem”.

Kto opracował?

Samorząd Lubawy nie bierze udziału w rankingach „za pieniądze”. O fakcie udziału w rankingu i jego wynikach burmistrz i radni dowiadują się „po fakcie” z pisemnych powiadomień instytucji prowadzących badania lub po prostu po opublikowaniu i przeanalizowaniu danych przez autorów publikacji. Wymienienie osób i instytucji zaangażowanych w stworzenie najnowszego opracowania Serwisu Samorządowego PAP zajęłoby zbyt dużo miejsca, więc ograniczmy się do najważniejszych, a są nimi m. in.: Instytutu Geodezji i Kartografii, Instytut Rozwoju Miast i Regionów Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, European Commission, Joint Research Centre w Ispra (Włochy) Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Główny Urząd Statystyczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa, Komenda Główna Policji, Okręgowe Komisje Egzaminacyjne czy Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top