Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » III zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa

III zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa

III zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa

21 grudnia odbyła się III zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Przedświąteczna sesja, co jest już tradycją, odbyła się wspólnie z posiedzeniem Młodzieżowej Rady Miasta Lubawa. Na początku obu sesji burmistrz miasta Maciej Radtke wspólnie z Przewodniczącym Rady Janem Sarnowskim podziękowali za wieloletnią współpracę Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Zgoda Wiesławowi Piotrowiczowi, który z końcem roku żegna się ze stanowiskiem. Wiesław Piotrowicz był także radnym IV i V kadencji samorządu w latach 2002 – 2010, pracując w Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Rewizyjnej, pełniąc w niej od 2006 roku funkcję przewodniczącego.

Głównym punktem obrad sesji było uchwalenie budżetu miasta Lubawa na 2019 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Lubawa na lata 2019 – 2039. Po przedstawieniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Budżetu i Finansów Rada Miasta uchwaliła plan finansowy miasta na 2019 rok.

Rada przyjęła Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii oraz Miejski Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Lubawa na 2019 rok.

Do porządku obrad na wniosek burmistrza miasta wprowadzony został dodatkowy punkt dotyczący planu sieci oraz granic obwodów szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Lubawa. Projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i nic nie stało na przeszkodzie, by Rada zaakceptowała – omówiony na poprzedniej sesji – plan sieci. Uchwała nie wprowadza zmian w stosunku do uchwały Rady z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół prowadzonych przez Gminę Miejską Lubawa do nowego ustroju szkolnego. Tak, jak dotychczas, w Lubawie nadal będzie funkcjonować jedna szkoła podstawowa z siedzibą przy ul. Rzepnikowskiego 7, do której od nowego roku szkolnego uczęszczać będą uczniowie klas I-V, natomiast w budynku przy ul. Św. Barbary 45 uczyć się będą dzieci z klas VI-VIII.

Radni ustanowili wieloletni miejski program osłonowy „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023 oraz zasady korzystania z tej formy pomocy. Program zakłada udzielenie wsparcia dzieciom w formie posiłku do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej, uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej. Program finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Lubawa oraz dotacji z budżetu państwa. Koordynatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Radni zmienili Regulamin korzystania z Parku Miejskiego Łazienki Lubawskie oraz zapisy Regulaminu i utrzymania czystości i porządku na ternie miasta Lubawy, które dotyczyły utrzymania zwierząt domowych.

Ważną kwestią była zmiana zapisów Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Miejskiej Lubawa w ramach Ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow. Do zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach środków dedykowanych dla miast Cittaslow w ramach jednego zadania pod nazwą „Modernizacja przestrzeni publicznej w obszarze rewitalizowanym w Lubawie”, wprowadzone zostały dwa nowe – obok Modernizacji parku zieleni u zbiegu ulic Dworcowej i Gdańskiej, która była zapisana w budżecie – pojawiła się: budowa ulicy Spichlerzowej i Biskupiej.

Radni ponownie uchwalili dwie uchwały związane ze zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W sumie zmiany dotyczyły kilkunastu obszarów miasta. Ponowne podjęcie uchwał wymusiło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody warmińsko – mazurskiego, który uchylił podjęte jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu uchwały w tej sprawie.

Radni ustalili wysokość stawek dotacji przedmiotowej dla Ośrodka Sportu i Rekreacji na 2019 rok. Ustalenie stawek ma charakter techniczny i służy podziałowi przekazywanej w trakcie roku budżetowego dotacji na utrzymanie poszczególnych obiektów zarządzanych przez OSiR.

Uchwalono również plan pracy stałych Komisji oraz Rady Miasta Lubawa na 2019 r.

Młodzieżowi radni uchwalili swój plan pracy na 2019 rok oraz zmienili swoje logo. Na koniec przedstawili prezentację ze swoich „świątecznych” działań, czyli Integracyjnych Warsztatów Świątecznych oraz pieczenia pierników, które zostały prezentem dla radnych oraz pracowników urzędu.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top