Jubileusz i oficjalne otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy
29. czerwca odbyła się uroczystość 25 – lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy oraz oficjalne otwarcie zmodernizowanego budynku. W uroczystości uczestniczyli m.in. w imieniu marszałka Jolanta Piotrowska, członek zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, przewodniczący Rady Miasta Lubawa – Jan Sarnowski wraz z radnymi, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Bogdan Grzymowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Maciej Mikołajczyk oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – Tomasz Patorski.
Uroczystość rozpoczęła kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Dorota Kowalska, która przytoczyła historię 25 lat działalności Środowiskowego Domu Samopomocy. Jej przemowa była również okazją do złożenia podziękowań poprzedniej kierownik Krystynie Treder, której nie mogło zabraknąć na tym wydarzeniu oraz Markowi Kauczowi – dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej i inicjatorowi powstania Środowiskowego Domu Samopomocy.
Gospodarzem wydarzenia był burmistrz Lubawy Maciej Radtke, który w ciepłych słowach zwrócił się do kadry, uczestników oraz ich rodziców.
– Każda zakończona inwestycja cieszy, ale najbardziej te, które mają realne przełożenie na jakość życia tych, którzy tej pomocy potrzebują. Środowiskowy Dom Samopomocy to dom nie tylko z nazwy, ale miejsce w którym uczestnicy otrzymują pomoc, zrozumienie i możliwość nauki samodzielnego życia. Stopień sprawności nie jest wyznacznikiem do podziału ludzi na lepszych i gorszych. Wszyscy jesteśmy równi. Anna Dymna wspierająca środowiska osób niepełnosprawnych powiedziała kiedyś: „(…) osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go traktować normalnie” – powiedział.
Burmistrz opowiedział również o przebiegu modernizacji ŚDS oraz problemach, z którymi musiał się mierzyć lubawski samorząd.
– To nie była łatwa inwestycja. Pandemia, problemy z dostępnością materiałów i niespodziewane podwyżki cen to tylko niektóre trudności, które musieliśmy pokonać, by spotkać się w tym miejscu – dodał.
Uroczystość była okazją do podziękowań. Kierownik skierowała je do osób, które wykazały się wsparciem na wszystkich etapach realizacji inwestycji oraz tych, którzy odegrali kluczową rolę w 25 – letniej działalności Środowiskowego Domu Samopomocy.
Uczestnicy przygotowali część artystyczną. Zaprezentowali się w teleturnieju „Jaka to piosenka”. Urszula, Zenon i Krzysztof odgadywali utwory polskich wykonawców, niektóre nawet „po jednej nutce”. Inni uczestnicy wykonywali z największą starannością piosenki. Niepokonany okazał się Zenon, ale jak można mówić o zwycięzcach i przegranych w konkursie, w którym liczy się tylko dobra zabawa, a tej z pewnością nie brakowało.