Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Książka Gustava Lieka z 1892 roku będzie prawdziwą perełką na bibliotecznych półkach!

Książka Gustava Lieka z 1892 roku będzie prawdziwą perełką na bibliotecznych półkach!

Książka Gustava Lieka z 1892 roku będzie prawdziwą perełką na bibliotecznych półkach!

Praktycznie niezniszczona książka „Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej” autorstwa Gustava Lieka z 1892 roku w ubiegłym tygodniu dotarła do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie. Duży udział w pozyskaniu tej „perełki” miał pan Grzegorz Zakrzewski, który przeglądając aukcje internetowe zobaczył tę pozycję na aukcji niemieckiego antykwariatu i powiadomił o tym Miejski Ośrodek Kultury, którego dyrektor – Zenon Paprocki podjął decyzję o zakupie tej publikacji. Książka napisana jest w całości w języku niemieckim, zawarte są w niej nie tylko opisy, ale również wiersze o naszym mieście. Zachowała się w idealnym stanie.
Można to uznać za pozytywny zbieg okoliczności, ponieważ w lipcu 2013 roku została podpisana umowa na przetłumaczenie tej publikacji na język polski. Przekładu dokonuje dr Liliana Lewandowska – wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Trzeba zaznaczyć, że nasze tłumaczenie to pierwszy oficjalny przekład na język polski. Mamy zatem nadzieję, że ukażą się nam nowe fakty historyczne.
O książce:
Książka „Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej”, której niemiecki tytuł brzmi: „Die Stadt Lobau in Westpreussen mit Berucksichtigung des Landes Lobau” pokazuje historyczny obraz miasta Lubawa, jego radości i troski. Głównym założeniem autora było złagodzenie przeciwieństw, które istniały wtedy w społeczności, gdzie ludzie posiadali mieszane wyznania oraz język. G. Liek chciał, aby mieszkańcy Lubawy oraz ziemi lubawskiej stali się szczęśliwymi członkami wspólnej niemieckiej ojczyzny. G. Liek opisał historię miasta Lubawa, przybliżył czytelnikom administracje miasta od 1772 do 1833 roku, pokazał, jak rozwijało się rzemiosło, handel i stowarzyszenia, jak wyglądały sprawy kościelne oraz szkolnictwo.
Miasto Lubawa było przez prawie pół wieku siedzibą biskupów chełmińskich. Dla Prus Zachodnich  Lubawa odgrywała ważną rolę. Świadczą o tym dokumenty, które biskupi wystawiali na ich zamku w Lubawie. Jednymi z głównych były zwoje pergaminów, postarzałe ze starości ruiny zamku biskupów a także pozostałości prahistoryczne miejsc kultury, które cieszyły się dużym zainteresowaniem lokalną historią Lubawy. Materiał archiwalny został zniszczony ze względy na częste pożary w mieście, co daje słabe rezultaty poszukiwawcze. Głównymi materiałami do badań pozostały drukowane przyczynki i książki oraz rękopisy dotyczące poszczególnych etapów historii miasta, które wykorzystane zostały przez G. Lieka do napisania tej książki. Jak twierdzi autor, pokazanie historii miasta Lubawy, nie było łatwe ze względu na nieliczne źródła, którymi dysponował, jednak przychylność mieszkańców dostarczyła autorowi odpowiedzi na zadawane pytania oraz umożliwiła dostęp do akt oraz innych posiadanych przez nich dokumentów.

Książkę Gustava Lieka będzie można oglądać w Bibliotece Miejskiej w Lubawie po ukończeniu  prac remontowych.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top