Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Listopadowa sesja Rady

Listopadowa sesja Rady

Listopadowa sesja Rady

Rada Miasta obradowała w ostatni piątek listopada. Choć na na stole prezydialnym było 17 uchwał, to aż 5 z nich dotyczyło ogłoszenia tekstów jednolitych, więc obrady przebiegły wyjątkowo sprawnie.

Sesja odbyła się w tygodniu Białej Wstążki, czyli międzynarodowej kampanii angażującej społeczeństwo do sprzeciwu dotyczącego przemocy wobec kobiet. Uczestnicy sesji na znak przystąpienia do akcji i popierania jej postulatów przypięli białe wstążki, które są symbolem zobowiązującym do przerwania milczenia w kwestiach przemocy oraz powstrzymywania się od wszelkich form jej stosowania.

Uchwały MOPS

Decyzją Rady ustanowiono wieloletni miejski program osłonowy „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2023 – 2028, który polega na udzieleniu pomocy uczniom szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Na sesji zatwierdzono również dwie uchwały podwyższające o 200 % kryterium dochodowe dla beneficjentów korzystających z tej formy pomocy. Program finansowany jest głównie z dotacji otrzymanej z budżetu państwa oraz w 20 % ze środków własnych miasta.

W trakcie obrad Rada Miasta zmieniła uchwałę dotyczącą szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne. Uchwała od 1 stycznia 2024 roku zakłada zmianę kosztu jednej godziny usług opiekuńczych pozostających w zakresie zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na kwotę 41 zł. Stawka jest podstawą naliczenia odpłatności za usługi i wynika z kalkulacji kosztów zatrudnienia przez Ośrodek osób je świadczących. Dla osób korzystających z usług podstawą naliczenia opłaty jest 80 % kosztu usługi i od nowego roku będzie to kwota 32,80 zł.

Kolejna uchwała poddana pod głosowanie Rady Miasta Lubawa przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dotyczyła organizacji pogrzebu przez Gminę Miejską Lubawa. Sytuacja dotyczy wyłącznie zmarłych, których pochówków nie może dokonać rodzina. W tym stanie prawnym MOPS zleca wykonanie usługi pogrzebowej firmie prowadzącej tego typu działalność. Zakres usług pogrzebowych powinien obejmować wszystkie podstawowe czynności niezbędne do sprawienia pochówku, w szczególności: załatwienie formalności związane ze zgonem i pogrzebem, zakup trumny, krzyża, tabliczki, klepsydry, pokrycie kosztu transportu zwłok do miejsca pochówku,  przygotowanie zwłok do pochówku, w tym zakupu niezbędnego ubrania i obuwia w przypadku, gdy zmarły nie posiada odpowiedniego, pokrycie kosztów chłodni lub prosektorium w celu przechowywania zwłok, pokrycie kosztów spopielenia zwłok, wykopanie i zakopanie grobu oraz oznaczenie go znakiem wyznania zmarłego, imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia i zgonu, obsługę pogrzebową przy pochówku, wykup miejsca pochówku oraz inne czynności niezbędne wymagane przepisami prawa.

W związku z ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła szereg zmian w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej zaszła potrzeba aktualizacji pojęć oraz zadań realizowanych w ramach lokalnych programów przeciwdziałania przemocy domowej. W związku z tym Rada przyjęła zaktualizowany o te poprawki Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Gminie Miejskiej Lubawa na lata 2023-2027. Realizacja Programu odbywać się będzie w następujących obszarach: działania w zakresie profilaktyki i edukacji społecznej, działania na rzecz osób dotkniętych przemocą domową, oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową, podniesienie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.

Pozostałe uchwały

Uchwałą Rady został przyjęty do realizacji program współpracy miasta Lubawa na 2024 rok z organizacjami pozarządowymi. Celem programu jest umocnienie lokalnych działań, stworzenie warunków dla powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnej, zwiększenie wpływu sektora obywatelskiego na kreowanie polityki społecznej, integracja podmiotów polityki lokalnej oraz umożliwienie organizacjom pozarządowym indywidualnego wystąpienia z ofertą realizacji konkretnych zadań.

Rada wyraziła  zgodę, by w związku z brakiem zainteresowania wynajmem lokalu służbowego przy ulicy Zamkowej przeznaczonego dla lekarza zatrudnionego w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Lubawie powyższy lokal został przekształcony na lokal komunalny.

Rada Miasta dokonała również niezbędnych zmian stawek dotacji dla Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz zmian w budżecie miasta.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top