Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Lubawa 2021
10 września w Kościele Farnym odbył się drugi koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Lubawa 2021. Koncert poprowadził Andrzej Lewicki.
Wystąpili: Andrzej Nanowski (Gdańsk)- organy/piano, Danuta Bernolak (Niemcy)- sopran, Piotr Wnukowski (Niemcy)- tenor.
DANUTA BERNOLAK
Śpiewaczka operowa o głosie sopranowym. W latach 1971–1977 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Po studiach została zaangażowana do Opery Bałtyckiej . 15 IX 1977 roku debiutowała jako Mercedes w Carmen Georges’a Bizeta. Wcielała się w główne role kobiece, między innymi w tytułową postać w Halce Stanisława Moniuszki oraz Madame Butterfly Giacoma Pucciniego, Tatianę w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Julię w Romeo i Julii Charles’a Gounoda, Abigaille w Nabucco Giuseppe Verdiego, Agatę w Wolnym strzelcu Carla Marii von Webera, Marzenkę w Sprzedanej narzeczonej Bedřicha Smetany, Saffi w Baronie cygańskim Johanna Straussa. Od 1987 roku występuje w teatrach niemieckich. Powierzano jej partie dramatyczne między innymi w operach Richarda Wagnera (Izoldę w Tristanie i Izoldzie , Sentę w Holendrze tułaczu, Ortlindę w Walkirii , Wenus w Tannhäuserze ), Verdiego (Amelię w Balu maskowym , Leonorę w Trubadurze , Desdemonę w Otellu , Amelię w Simon Boccanegra ), Ludwiga van Beethovena (Leonorę w Fideliu ), Eugena d’Alberta (Martę w Nizinach ). Występowała gościnnie między innymi w Norymberdze, Kassel, Düsseldorfie, Duisburgu, Münster, Mannheim. W Niemczech występuje na koncertach muzyki polskiej i słowiańskiej, między innymi w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii.
Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1985), dwukrotna laureatka nagrody wojewody gdańskiego w dziedzinie kultury (1983, 1985).
PROF. DR ANDRZEJ NANOWSKI Ukończył fortepian oraz śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował też kompozycję. Po studiach zajął się głównie kameralistyką. Jako klawesynista i organista współpracował z Zespołem Muzyki Dawnej “Cappella Gedanensis”, dokonując z nim szeregu nagrań płytowych i telewizyjnych. Brał udział w festiwalach muzyki kameralnej m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz w Izraelu.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2001), dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (2003) Brązowy Krzyż Zasługi (2003), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2012).
Prowadzi klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i w Studiu Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Był kierownikiem muzycznym i producentem spektakli operowych i musicalowych (m.in. La Serva Padrona Pergolesiego, La Cambiale di Matrimonio , La Cenerentola Rossiniego, Wonderful Town Bernsteina, Godspell Schwartza). Jest twórcą koncepcji i założycielem specjalności musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W Akademii Muzycznej w Gdańsku pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego (od października 2012) oraz Pełnomocnika Rektora ds. Musicalu.
W lutym 2014 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
PIOTR WNUKOWSKI– tenor. Urodzony w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1982 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w 1982 roku w roli Elvina w „Lunatyczce” V. Belliniego na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. W latach 1982-1988 solista Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie, do roku 1990 solista Opery i Operetki w Krakowie. Od 1990 na kontraktach w teatrach niemieckich. Najważniejsze role w repertuarze operetkowym i operowym to: Stefan („Straszny dwór”), Belmonte (Mozart- „Uprowadzenie z Seraju”), Tamino („Czarodziejski flet”), Nadir (Bizet- „Poławiacze pereł”), Alfredo (Verdi „Traviata”).