Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Miejska Orkiestra Dęta i Appasjonata razem, czyli I koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Miejska Orkiestra Dęta i Appasjonata razem, czyli I koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Miejska Orkiestra Dęta i Appasjonata razem, czyli I koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego
2 września w Kościele Farnym odbył się I koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Lubawa 2022.
Wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta, Chór „Appasjonata” oraz Tomasz Glanc- fortepian.
Po 22 latach działalności Chóru i Miejskiej Orkiestry Dętej przyszedł czas na wspólny koncert. To pierwsze takie wydarzenie w historii zespołów. Oddzielnie wiele razy koncertowali, razem po raz pierwszy i pierwszy raz wykonali wspólny utwór przygotowany na tę okazję.
Lubawska Orkiestra Dęta to zespół, który istniej od ponad 20 lat. Przez ten czas zdobył wiele nagród i odniósł znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Celem tej ponad 50 – osobowej rodziny jest krzewienie kultury muzyki – dętej, naturalnej i żywej. W 2021 roku przy orkiestrze powstał big band, który skupia od 8 do 12 muzyków w zależności od konfiguracji.
Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory z repertuaru muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Lubawskiej orkiestrze towarzyszyły także solistki: Zuzanna Napolska – wokalistka, która na co dzień uczy się gry na saksofonie w lubawskiej orkiestrze oraz w szkole muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim w klasie saksofonu Pana Michała Sasinowskiego oraz Agata Ławicka – trębacz, absolwentka Kingston Upon Hull w Wielkiej Brytanii oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu.
Chór „Appasjonata” powstał w 2000 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Założycielem i dyrygentem jest Marek Józefowicz. APPASJONATA – znaczy: namiętnie, z pasją. Bez wątpienia słowa te wpisują się w ponad 22-letnią działalność chóru.
Na jubileusz 50 -lecia koronacji figury Matki Boskiej Lipskiej chórzyści zaproponowali dla mieszkańców projekt muzyczny ,,Zaśpiewaj z nami pod Lipami”. Zgłosiło się do niego kilkudziesięciu śpiewaków, którzy uświetnili swoim śpiewem uroczystości odpustowe w Lipach. Na 100- lecie powrotu Lubawy do Macierzy chórzyści postanowili zebrać stu mieszkańców naszego regionu i stworzyć chór, który w styczniu 2020 roku wykonał koncert kolęd razem z muzykami Filharmonii Warmińsko -Mazurskiej. Projekt nosił nazwę ,,100 Chórzystów na 100-lecie powrotu Lubawy do Macierzy”.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top