Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Inne » Młodzieżowi Radni uczcili pamięć więzionych dzieci

Młodzieżowi Radni uczcili pamięć więzionych dzieci

Młodzieżowi Radni uczcili pamięć więzionych dzieci

18 stycznia, po mszy z okazji 95. rocznicy odzyskania wolności przez Lubawę, członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Lubawa wraz z opiekunem  – Iwoną Pruchniewską oraz burmistrzem – Maciejem Radtke upamiętnili również drugie ważne wydarzenie w historii naszego miasta – 70 rocznicę likwidacji tajnego obozu karnego dla młodocianych w Lubawie. Młodzieżowi radni złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym pamięć dzieci więzionych w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej.

Szacuje się, że przez lata istnienia obozu przewinęło się przez niego około 1000 dzieci. Jednorazowo w więzieniu przebywało 100-160 małoletnich więźniów z powiatu lubawskiego, ale również m.in. z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy i Poznania, przy czym tych, którzy osiągnęli pełnoletniość, naziści kierowali do obozu koncentracyjnego KL Stutthoff.

Przypominamy, że tego dnia w Radio Olsztyn była emitowana również audycja o obozie w Lubawie, w której były więzień Pan Witold Michalski podzielił się swoimi wspomnieniami ze słuchaczmi. Dla tych, którzy tą audycję przeoczyli, wstawiamy link, pod którym można ją odsłuchać. LINK (kliknij)

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top