Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » MOZ dalej zaskakuje pacjentów

MOZ dalej zaskakuje pacjentów

MOZ dalej zaskakuje pacjentów

Na temat funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Zdrowia pojawia się coraz więcej pozytywnych komentarzy, co potwierdzają m. in. ankiety wypełniane przez pacjentów po wizycie w Ośrodku. To nie dziwi, bo MOZ z sukcesem przeprowadza kolejne akcje profilaktyczne oraz wprowadza nowe usługi dla pacjentów.

W poprzednim wydaniu „Samorządowej” pisaliśmy o nowych medykach i już wiemy, że podjęcie przez nich pracy w lubawskim Ośrodku Zdrowia znacznie poprawiło dostępność do podstawowej opieki medycznej. Placówka aktywnie działa w mediach społecznościowych i regularnie informuje pacjentów o harmonogramie przyjęć lekarzy, akcjach profilaktycznych oraz nowych usługach.

Opieka poszpitalna

Z Kompleksowej Opieki Pielęgniarskiej mogą skorzystać osoby wracające do domu po hospitalizacji. Program jest bezpłatny, zgłoszenie do niego odbywa się na podstawie Karty informacyjnej leczenia szpitalnego, a porady mogą być udzielane w miejscu zamieszkania pacjenta lub Przychodni. Opieka obejmuje udzielanie porad pielęgniarskich w zakresie leczenia ran, stomii oraz urologii dla osób wymagających cewnikowania pęcherza moczowego. Celem KOP jest zwiększenie dostępności do opieki medycznej oraz edukacja pacjenta i jego rodziny w zakresie m. in. prawidłowej higieny pozabiegowej.

Grant na cyfryzację

O tym już pisaliśmy, ale teraz każdy może zobaczyć efekty. W ramach pozyskanego grantu w  wysokości 140 tysięcy złotych z Ministerstwa Zdrowia lubawski Ośrodek zakupił serwer, komputery, drukarki oraz elektroniczne tablice informacyjne. To umożliwiło przejście placówki na prowadzenie dokumentacji elektronicznej pacjentów, zwiększyło bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz ułatwiło promocję realizowanych programów zdrowotnych i informacji organizacyjnych MOZ.

Dla czterdziestolatków i nie tylko

Program Profilaktyka 40 Plus jest skierowany do osób, które ukończyły 40 rok życia i starszych (nie ma górnej granicy wieku). Pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych jest dość szeroki, a o tych, które będą wykonane, decydują odpowiedzi udzielone przez pacjenta w specjalnej ankiecie. Poza badaniami laboratoryjnymi pacjenci korzystający z Programu będą mieli wykonany pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz określony wskaźnik BMI, czyli własnego wskaźnika masy ciała.

Jak zarejestrować się do programu? Są trzy możliwości:

– można wypełnić ankietę samodzielnie w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), wygenerować e-skierowanie na pakiet badań i zgłosić się Punktu Pobrań w Ośrodku (gabinet nr 8, na parterze budynku środkowe wejście) od godz. 6.00 do 9.00,

– zadzwonić na Infolinię 989 w godzinach 7.00-20.00 lub

– zgłosić się do lubawskiej Przychodni osobiście albo telefonicznie (89 645 32 14), a personel pomoże wygenerować e-skierowanie i umówi termin badania.

Recepta przez internet

Najnowszą innowacją wprowadzoną przez Miejski Ośrodek Zdrowia jest możliwość pozyskania recepty za pośrednictwem specjalnego formularza umieszczonego na stronie Przychodni: mozlubawa.pl. Możliwość ta będzie dotyczyła leków przyjmowanych przez pacjentów na stałe. W celu uzyskania recepty należy podać: imię, nazwisko, dane lekarza rodzinnego oraz stosowne oświadczenia. Zebrane informacje przeanalizuje lekarz, a recepta w formie kodu będzie przekazana pacjentowi telefonicznie przez rejestrację i oczywiście będzie dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta.

200 osób zbadało cukier

W ramach Światowego Dnia Cukrzycy przypadającego na 14. listopada Miejski Ośrodek Zdrowia przeprowadził badania przesiewowe poziomu cukru we krwi. Akcja odbywała się nie tylko w Przychodni, ale również została rozszerzona na społeczność Zespołu Szkół, w którym badanie przeprowadzała pielęgniarka szkolna. W sumie przebadano około 200 pacjentów, kilkoro z nich ze względu na podwyższony poziom cukru skierowano na dalszą diagnostykę do lekarza rodzinnego. Głównym celem akcji było uwrażliwienie społeczeństwa na problem, jakim jest rosnąca liczba zachorowań na cukrzycę oraz zachęcenie do regularnych badań przesiewowych w celu jej wczesnego wykrycia. MOZ przestrzega: Cukrzyca nie boli, ale zabiera nasze zdrowie po cichu.

Biała Sobota

Druga Biała Sobota, którą Ośrodek zorganizował 18. listopada, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pacjenci mogli wykonać badania z zakresu programu Profilaktyka 40 Plus, Chorób Układu Krążenia oraz słuchu. Z tej możliwości skorzystało około 40 osób. Następna Biała Sobota z tego cyklu, podczas której będzie można wykonać bezpłatne badania, zaplanowana jest na 9. grudnia. Należy pamiętać, by do Przychodni zabrać próbkę kału oraz moczu.

Nie masz IKP, załóż! Będzie prościej

Miejski Ośrodek Zdrowia zachęca do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki IKP można otrzymać receptę oraz skierowanie do poradni specjalistycznej za pośrednictwem aplikacji, SMS-a lub adresu e-mail. Portal umożliwia również m. in.. dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia oraz udostępnienie bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top