Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Nowy Dom, nowe możliwości

Nowy Dom, nowe możliwości

Nowy Dom, nowe możliwości

Zakończył się remont Środowiskowego Domu Samopomocy. Budynek, który jest przeznaczony dla 32 podopiecznych zmienił się nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz, stając się bardziej komfortowym i funkcjonalnym obiektem.

Projekt pod nazwą „Poprawa dostępności do wysokiej jakości usług społecznych dla mieszkańców Lubawy” obejmował remont budynku, w którym świadczony jest pobyt dzienny dla osób niepełnosprawnych uczęszczających do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. To, co możemy zobaczyć z zewnątrz, to nowa elewacja, pokrycie dachowe oraz stolarka okienna. Dzięki temu obiekt zyskał doświetlenie naturalnym, dziennym światłem oraz zwiększył swój potencjał termoizolacyjny. Ważną zmianą jest również przeniesienie wejścia do ŚDS z boku budynku, gdzie znajdował się również dojazd dla pojazdów na dziedziniec. W ramach inwestycji przebudowano wewnętrzne instalacje wodne, kanalizacyjne, grzewcze oraz wentylacyjne. Dostosowano budynek do standardów ochrony cieplnej i ochrony przeciwpożarowej. Zmiany nastąpiły również w środku, w części użytkowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy.

– Dotychczas funkcjonowaliśmy częściowo na bazie pomieszczeń kuchni istniejącego dawniej w tym miejscu Domu Pomocy Społecznej. Staraliśmy się robić małe remonty pozyskanymi środkami, ale nie byliśmy w stanie dokonać całościowej modernizacji budynku, by wymienić np. okna czy kompleksowo naprawić przeciekający dach. Boczne wejście połączone z wjazdem dla samochodów było zwyczajnie niebezpieczne dla naszych podopiecznych. Dużym problemem były również ciągi komunikacyjne prowadzące przez sale do prowadzenia zajęć. Wyodrębnienie niezależnego korytarza do każdej sali ułatwiło organizację zajęć. Ważną zmianą jest również powstanie czterech niezależnych toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, w tym dwóch wyposażonych w prysznic. Ponadto w łazienkach zostały zamontowane systemy alarmowe, z których uczestnik może korzystać w przypadku konieczności uzyskania pomocy od opiekuna – mówi kierownik Domu Dorota Kowalska.

Warte uwagi jest również oświetlenie korytarzy na czujnik ruchu, energooszczędne oświetlenie sal oraz nowoczesna instalacja rekuperacyjna, czyli forma wentylacji pomieszczeń z odzyskiwaniem ciepła. Dużą zmianę przeszedł również kącik kuchenny i jadalnia z aneksem kuchennym.

– W naszym Domu staramy się, aby uczestnicy byli jak najbardziej samodzielni w wykonywaniu codziennych czynności. W tym celu terapeuci prowadzą treningi, m.in. kulinarny, w ramach którego wspólnie z podopiecznymi przygotowują ciepły posiłek i uczą ich obsługi podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Unowocześniona pracownia kulinarna będzie z pewnością jednym z ulubionych miejsc uczestników, tym bardziej, że jadalnia pełni również funkcję integracyjną, jest miejscem spotkań i rozmów – dodaje kierownik.

Obiekt poza tym posiada salę komputerową, salę zajęć świetlicowych i rehabilitacyjną, pokój poradnictwa indywidualnego i wyciszeń, pralnię podręczną oraz pomieszczenia dla personelu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na zewnątrz został zamontowany monitoring i domofon.

Modernizacja Środowiskowego Domu Samopomocy kosztowała niespełna niespełna 2 miliony 400 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 -2020, jaką pozyskał lubawski samorząd wynosi 1 milion 700 tysięcy złotych.

25 – lecie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie

Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym celem jego działalności jest zapewnienie opieki dziennej (w godz. od 7.00 do 15.00) oraz pomoc w usamodzielnianiu się i włączeniu do życia społecznego swoich podopiecznych. Odbywa się to za pomocą różnego rodzaju treningów, m.in.: funkcjonowania w codziennym życiu, umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacyjnych, umiejętności spędzania czasu wolnego. Dom oferuje również poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych oraz zajęcia sportowe, turystyczne i rekreacyjne. Środowiskowy Dom Samopomocy jest przeznaczony dla 32 podopiecznych, nad których bezpieczeństwem i rozwojem czuwa 6 opiekunów i terapeutów oraz fizjoterapeuta i psycholog. Uczestnicy kierowani są decyzją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie, wydanej na wniosek potencjalnego podopiecznego lub jego opiekuna prawnego.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top