Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Osiedle po byłym PGR z nową drogą i chodnikiem

Osiedle po byłym PGR z nową drogą i chodnikiem

Osiedle po byłym PGR z nową drogą i chodnikiem

W kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych poświęconej dofinansowaniu inwestycji w gminach, w której istniały Państwowe Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej, Lubawa otrzymała niespełna 1,5 miliona złotych. Dzięki temu powstanie nowa droga wraz chodnikiem na osiedlu przy ulicy Kopernika.

Przebudowa drogi dojazdowej do osiedla mieszkaniowego przy ul. Kopernika będzie polegała na wybudowaniu ciągu pieszo – jezdnego o długości ponad 320 metrów bieżących z kostki betonowej oraz ciągu pieszego o długości ponad 230 metrów bieżących zlokalizowanego bezpośrednio przy ogrodzeniu sąsiadującego z osiedlem zakładu produkcyjnego. Zarówno droga, jak i chodnik wyposażone zostaną w energooszczędne oświetlenie LED.

– O środki finansowe na ten cel staraliśmy się już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz je pozyskaliśmy – mówi burmistrz Lubawy Maciej Radtke. Teren po byłym PGR znajduje się na obrzeżach miasta. W czasach PRL był mocno eksploatowany, a po przemianach ustrojowych po roku 1990 rozsprzedany, a mieszkańcy pozostawieni sami sobie. Przez wiele lat w tym rejonie nie było prowadzonych inwestycji. Droga dojazdowa do osiedla była naprawiana jedynie w ramach bieżących remontów – droga ta częściowo wykonana jest z betonowych płyt drogowych, a częściowo jest drogą gruntową. Jej przebudowa z pewnością poprawi komfort życia mieszkańców – dodaje.

Obecna wartość inwestycji oszacowana została na 1 milion 523 tysiące 138 złotych, a wysokość dofinansowania ma wynieść maksymalnie 98 %, a więc 1 492 676 złotych, wkład własny więc do tego przedsięwzięcia, jaki Miasto musi wnieść, jest niewielki.

– Na zorganizowanie przetargu mamy dziewięć miesięcy, ale nie będziemy tak długo zwlekać. – Myślę, że przetarg ogłosimy wczesną jesienią tak, aby poznać wartości liczbowe, które wpiszemy do projektu budżetu na rok 2023. Inwestycja ma zostać zrealizowana w okresie do 12 miesięcy, a więc jej zakończenie przypadnie na rok przyszły – mówi burmistrz. Chcę podziękować posłowi Robertowi Gontarzowi, który zawsze aktywnie wspiera nasze starania o dodatkowe środki dla Lubawy.

W trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych skierowanej do samorządów, na terenie których działały państwowe gospodarstwa rolne, przyznano środki na realizację 1885 inwestycji. Pieniądze trafią do prawie 1600 jednostek samorządu terytorialnego.

Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu, najwięcej środków rząd przeznaczy kolejno na: infrastrukturę drogową – blisko 1,9 mld zł, inwestycje wodno-kanalizacyjne – ponad 500 mln zł, infrastrukturę społeczną – prawie 330 mln zł i sportową – ponad 300 mln zł.

Przyznane dofinansowanie może pokryć maksymalnie 98 proc. kosztów inwestycji, natomiast samorządy muszą wnieść minimum 2 proc. wkładu własnego. Zgodnie z regulaminem programu, na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów, BGK wystawi promesy inwestycyjne dla samorządów, a te mają dziewięć miesięcy na ogłoszenie przetargów.

lubawa.pl, serwis samorządowy pap

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top