Ostatni koncert w wielkim stylu
30 września odbył się ostatni koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Lubawa 2022.
W Kościele Farnym wystąpiła aktorka Ewa Ziętek, aktor Tadeusz Chudecki, Jerzy Filar – gitara akustyczna, Tomasz Glanc- organy, pianino.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Tomasz Glanc – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Batora oraz dyrygentury prof. Rubina. Od wielu lat koncertuje w Europie, Azji i Ameryce, nie tylko jako organista, lecz również jako pianista i kompozytor, współpracując z wybitnymi solistami, orkiestrami oraz znanymi aktorami. Tomasz Glanc jest kompozytorem, pedagogiem i muzykiem koncertowym, kierownikiem artystycznym czterech Festiwali Muzycznych, przewodniczącym jury konkursów „Cantate Deo” oraz „Wettbewerb für junge Talente Kolonia-Wrocław-Paryż”. Jest laureatem najwyższej nagrody Kongresu Polonii Niemieckiej “Polonicus” w kategorii kultury, a w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej wybrany został do grona najważniejszych osobowości Warmii i Mazur.
Tadeusz Chudecki – aktor teatralny i filmowy. Oprócz życia zawodowego jego wielką pasją są podróże. W ciągu kilkudziesięciu lat swojego podróżowania odwiedził przeszło 140 krajów na wszystkich kontynentach świata. Na wędrówki po świecie przeznacza swoje oszczędności i wolny czas, który mu pozostaje poza pracą w serialu, kinie i teatrze. Owocem jego pasji są też trzy książki podróżnicze, które napisał.
Jerzy Filar – muzyk, kompozytor, wykonawca swoich piosenek do tekstów Jacka Cygana spod znaku piosenki poetyckiej, założyciel zespołu Nasza Basia Kochana, laureat wielu prestiżowych festiwali, nominowany do nagrody Fryderyk za album „Cienie”. Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Z pochodzenia zakopiańczyk, na scenie wulkan energii, ale też czarodziej słowa i dźwięku. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka – to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się z nurtu piosenki autorskiej, ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie. Laureat wielu prestiżowych festiwali, w tym nominowany do nagrody Fryderyk za album „Cienie”.
Ewa Ziętek- znana i ceniona aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa, starsi widzowie pamiętają ją jako Pannę Młodą u boku Daniela Olbrychskiego w „Weselu” Andrzeja Wajdy, ostatnio kojarzona głównie dzięki telewizyjnej roli Marty Gabriel, właścicielki restauracji w serialu „Złotopolscy”.
Urodziła się 8 marca 1953 roku w Katowicach. Jest absolwentką warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1975 roku. Poza Teatrem Narodowym, aktorka związana była z takimi stołecznymi teatrami, jak: Rozmaitości, Dramatyczny, Komedia, Powszechny, Na Woli, Scena Prezentacje. Zagrała też wiele ról dla Teatru TV. W 1988 roku czasowo wyemigrowała. Doskonała znajomość języka niemieckiego pozwoliła jej grać w teatrze i filmach niemieckich.
Materiał: Miejski Ośrodek Kultury