Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » Patriotyczna inicjatywa młodzieży

Patriotyczna inicjatywa młodzieży

Patriotyczna inicjatywa młodzieży

10 czerwca grupa zaprzyjaźnionej młodzieży w wieku od 17 do 23 lat wykonała patriotyczne graffiti na budynku przy ulicy Kupnera 13, której współwłaścicielem jest Gmina Miejska Lubawa. Grafika ma na celu upamiętnienie osób walczących w powstaniu warszawskim  w 1944 roku.
-Uważamy się za patriotów i w ten sposób chcielibyśmy oddać hołd osobom, które walczyły w imię wolności Ojczyzny. Nie jesteśmy grafficiarzami ani artystami, ale sami zrobiliśmy projekt, otrzymaliśmy zgodę burmistrza i go realizujemy. – mówi Małgorzata Szczawińska, jedna z inicjatorek akcji.
Mural przedstawia napis „Cześć i chwała Bohaterom. Pamiętamy. 63 dni chwały…” i hołduje 63 dniowej walce powstańczej. Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944r) zorganizowane było przez Armię Krajową i skierowane było przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, a politycznie przeciwko ZSRR oraz komunistom. Armia Krajowa planowała samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej oraz powstrzymać proces sowietyzacji. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę w kierunku warszawskim, a wsparcie udzielone przez Wielką Brytanię oraz USA było ograniczone. W efekcie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, która ostatecznie zakończyła się kapitulacją.
– Jeżeli znajdzie się jeszcze gdzieś wolna ściana, to z chęcią ją zagospodarujemy – dodaje Małgosia.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top