Po dwóch latach przerwy spotkali się na sportowych potyczkach
20. października po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID 19 odbyła się Terenowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. W tym roku to już jej 27 odsłona, a uczestników z Lubawy, okolic oraz nawet z najbardziej oddalonych miejscowości naszego województwa było około 170. Wykazali się duchem sportowej rywalizacji za co wszyscy bez wyjątku zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i drobnymi upominkami.
Co to jest pofajdok?
Olimpiadę tradycyjnie otworzył przemarsz uczestników z placu przy budynku Domu Pomocy Społecznej do miejsca wydarzenia, czyli Hali Widowiskowo – Sportowej.
Część oficjalna rozpoczęła się od przywitania sportowców oraz zgromadzonych gości wśród których znaleźli się m.in.: z-ca dyrektora warmińsko – mazurskiego oddziału PEFRON Janusz Surmacz, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego oraz Starostwa Powiatowego, z-ca burmistrza Stanisław Kieruzel, przewodniczący Rady Miasta Jan Sarnowski oraz dziekan ks. Marcin Staniszewski. Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie olimpiady oraz odśpiewanie hymnu państwowego, podczas którego uczestnicy lubawskich Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy prezentowali flagę narodową oraz flagę terenowej olimpiady specjalnej, która następnie została wciągnięta na maszt. Część oficjalną uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej z grupą mażoretek oraz pokaz pofajdoka, tradycyjnego tańca ludowego z regionu Warmii i Mazur w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lubawy.
Tu nikt nie przegrywa
Rywalizacja została podzielona na konkurencje drużynowe oraz indywidualne. W tej pierwszej kategorii grupy zmagały się następujących konkurencjach: przeciąganie liny, darty, slalom ze sznurkiem, „sadzenie ziemniaków” oraz tor przeszkód. W konkurencji indywidualnej uczestnicy wzięli udział w rzucie woreczkiem do tarczy, odbijaniu piłeczki rakietką, wchodzeniu na step na czas, strzale piłką do bramki oraz skoku w dal. Drużyny i osoby z najlepszymi wynikami otrzymały puchary oraz drobne nagrody rzeczowe.
Organizacja wydarzenie nie należy do tych najprostszych i angażuje bardzo dużo podmiotów oraz korzysta ze wsparcia sponsorów. Tylko podczas wydarzenia w Hali obecnych było 60 osób dbających o pomyślny przebieg imprezy. Głównym organizatorem olimpiady jest Stowarzyszenie na Rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie, a współorganizatorami są: Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa. Poza wyżej wymienionymi jest wiele instytucji, które aktywnie włączają się w przygotowanie tej imprezy. W ramach dotacji celowej udzielonej w drodze otwartego konkursu ofert Gmina Miejska Lubawa wspomogła to wydarzenie kwotą 4,5 tys. złotych.