Po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni!
Ogólnopolski Program Badań Profilaktycznych „Nie nowotworom u dzieci” ma już 18 lat. W połowie lipca na parkingu przy Kinie Pokój w Lubawie stacjonował Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, w którym w ramach akcji przebadano 77 najmłodszych mieszkańców Lubawy.
Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Powszechna diagnostyka, której ciągle w wielu regionach Polski brak, to jeden z podstawowych sposobów na skuteczną walkę z chorobą. Celem Programu jest wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, w tym zmian nowotworowych u dzieci poniżej 6. roku życia. Dlaczego w tym wieku? Ponieważ badania pokazują, że właśnie wtedy następuje szczyt zapadalności na niektóre nowotwory wieku dziecięcego. W obrębie jamy brzusznej badane są głównie narządy miąższowe: wątroba, trzustka, śledziona, nerki i narządy zawierające płyn, a więc: woreczek żółciowy i pęcherz moczowy. U dziewczynek przy pełnym pęcherzu można również ocenić stan narządów rozrodczych.
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz układu moczowo – płciowego wykonywały dwie przemiłe lekarki, specjalistki radiologii pediatrycznej z Warszawy: Magdalena Maciejewska – Kotz, pracująca w Centrum Zdrowia Dziecka oraz Katarzyna Krupa z Instytutu Matki i Dziecka.
Badaniem objęte były głównie dzieci w wieku od 9. miesiąca do 6. roku życia. USG było wykonywane w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci” i na szczęście żadnych tego typu zmian nie zdiagnozowano, choć lekarki wykryły drobne patologie, które wymagają dalszych konsultacji medycznych bądź obserwacji.
Akcja odbyła się przy współpracy Samorządu Lubawy, który wspófinansował wykonywanie badań oraz Fundacji Ronalda McDonalda, opiekuna tej Mobilnej Kliniki, dlatego z oferty mogli skorzystać wyłącznie Mieszkańcy Lubawy. Pomimo, że obowiązywała wcześniejsza rejestracja, to kilkoro małych pacjentów za zgodą lekarzy zostało przyjętych bez wcześniejszych zapisów. W organizację badań zaangażowanych było wiele osób. Należy wymienić wolontariuszy pracujących w upale z Urzędu Miasta Lubawa oraz Miejskiego Ośrodka Zdrowia z panią kierownik Iwoną Gawińską na czele, pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Mali pacjenci, pomimo początkowego strachu przed badaniami, opuszczali gabinety zrelaksowani i uśmiechnięci, a na zewnątrz czekały na nich drobne upominki w formie książeczek przekazanych przez Fundację Powszechnego Czytania.
– Z każdą taką akcją utwierdzam się, że warto jest inwestować w profilaktykę. Zarówno tą prowadzoną przez wiele lat opartą na bezpłatnych szczepieniach, jak i tą zainicjowaną w tym roku, polegającą na darmowych badaniach przesiewowych. Z pewnością za rok również zaprosimy Ambulans Ronalda McDonalda, bo nie ma nic ważniejszego dla rodziny, niż zdrowie dzieci – podsumowuje burmistrz Lubawy – Maciej Radtke.