Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Podsumowanie innowacyjnego projektu “Staż drogą do sukcesu”

Podsumowanie innowacyjnego projektu “Staż drogą do sukcesu”

Podsumowanie innowacyjnego projektu “Staż drogą do sukcesu”

Staż drogą do sukcesu to wprowadzona uchwałą RP szkoły innowacja pedagogiczna projektu zawodoznawczego realizowana w roku szkolnego 2021/2022 . Pomysłodawczynią i koordynatorem innowacji  była w obecnym roku szkolnym pani Joanna Kuczyńska – pedagog szkolny/doradca zawodowy. 19 października 2021 r. zostały podpisane porozumienia o wieloletniej współpracy partnerskiej między Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Lubawie a firmami uczestniczącymi w przedsięwzięciu: Firmą LIBRO Marek Liberacki, Firmą ORiSTO sp. z o.o., firmą Jan Szynaka Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe i Eksportowe SZYNAKA oraz IKEA Industry Poland sp. z o.o. Oddział w Lubawie.

Głównym celem projektu była kompleksowa pomoc w rozpoznawaniu własnych preferencji edukacyjnych oraz tworzenie przestrzeni osobistego samorozwoju uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Lubawie poprzez uświadomienie młodzieży, iż w firmach/zakładach pracy poza osobami bezpośrednio związanymi z produkcją zatrudnienie znajdują tacy specjaliści, jak: architekci, technolodzy, informatycy, graficy komputerowi, menadżerowie, logistycy itp.

Wszelkie działania, jakie zostały podjęte podczas wizyt studyjnych w firmach  w ramach projektu, miały  na celu pomóc uczniom w pogłębianiu wiedzy o interesujących ich zawodach.

Uczniowie mieli możliwość poznać charakter pracy m.in. projektanta, technologa, grafika komputerowego. Pod okiem tych specjalistów wykonali projekt mebla. Zapoznali się z procesem produkcji mebli oraz obsługą logistyczną obejmującą magazynowanie mebli wraz z organizowaniem sprzedaży i wysyłką mebli do klienta. Poznali  specyfikę pracy osób zarządzających procesem produkcji oraz logistyką firmy. 

Młodzież miała też  możliwość spotkania się z menadżerem produktu – osobą odpowiedzialną za proces produkcji i wykonania zaprojektowanego mebla.

Wszystko to m.in. po to, by po zakończeniu nauki stać się konkurencyjnym na rynku pracy, aby w przyszłości stać się poszukiwanym przez pracodawców, a nie poszukującym pracy.

Firma Libro: pan Andrzej Knoblauch – dyrektor produkcji oraz pan Piotr Kasprzycki – koordynator projektu

Młodzież realizowała pomysł z kategorii  „Relax w czasie przerw”, dlatego uczniowie zaprojektowali i wykonali nowoczesne siedziska tapicerowane z kasetonowym obiciem ściany, zapewniając sobie najwyższy komfort  podczas przerw śródlekcyjnych. Mebel wykonany z najwyższej jakości materiałów bardzo ładnie prezentuje się pod względem estetycznym i cechuje się funkcjonalnością.

Firma Szynaka: pan Tomasz Ankiewicz – dyrektor przedsiębiorstwa oraz pan Adam Kołpacki  – koordynator projektu

Młodzież realizowała pomysł  z kategorii „Kreatywny odpoczynek śródlekcyjny”. Uczniowie zaprojektowali stoliki do gry w warcaby, które będą mogli wykorzystać podczas przerw śródlekcyjnych. Zaprojektowane i wykonane zostały w taki sposób, by były wygodne w użyciu.

Firma ORiSTO: pan Krystian Ornowski – członek zarządu firmy oraz pani Sabina Kwaśniewska – koordynator projektu

Młodzież realizowała pomysł z kategorii  „Doświadczenia i eksperymenty”. Uczniowie zaprojektowali szafkę do wykonywania doświadczeń i eksperymentów, a także na przechowywanie różnych substancji laboratoryjnych. Mebel bardzo ładnie prezentuje się pod względem estetycznym, charakteryzuje się wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu.

Firma IKEA Industry: pan Zbigniew Nikelewski – dyrektor IKEA Industry w  Lubawie oraz pani Kamila Dias – koordynator projektu

Uczniowie pod okiem laborantek przeprowadzili testy i badania w laboratorium IKEA Industry. Dokonali samodzielnie kontroli jakościowej wyprodukowanych wyrobów zarówno w trakcie procesu wytwarzania, jak i z perspektywy klienta sklepu IKEA. Spotkali się także z przedstawicielem działu ochrony środowiska, poznając podejście IKEA do zrównoważonego rozwoju. Zakończeniem wizyty było wspólne zaprojektowanie regałów KALLAX wyprodukowanych w czasie pobytu młodzieży w fabryce.  

To były bardzo rozwijające wizyty, podczas których młodzież zobaczyła i doświadczyła,  że praca w firmach zajmujących się produkcją różnego rodzaju mebli  to także wysoko wyspecjalizowane stanowiska wspierające proces produkcyjny.

Koordynator projektu, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie
Joanna Kuczyńska

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top