Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Potrafimy korzystać z funduszy unijnych

Potrafimy korzystać z funduszy unijnych

Potrafimy korzystać z funduszy unijnych

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota opublikowało Ranking podsumowujący wykorzystanie środków z Unii Europejskiej przez samorządy w latach 2014 – 2021. Lubawa – w kategorii miasteczek – zajęła w tym plebiscycie 50. miejsce w Polsce (na 620 miasteczka) oraz 4 w województwie warmińsko – mazurskim. W Rankingu analizowane były wydatki ze środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca (per capita). Choć autorzy rankingu zauważają, że „duży może więcej”, to jednak Lubawa z wynikiem 3352,46 zł na mieszkańca pokonuje miasta wojewódzkie: Poznań, Łódź oraz Wrocław.

O rankingu w skrócie

Ranking został przeprowadzony z podziałem na kategorie: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie. Warmińsko – mazurskie z wynikiem 1230,04 zł per capita w Rankingu uplasowało się w środku, czyli na miejscu 7, a liderem w tej kategorii zostało województwo podlaskie. Olsztyn jako miasto wojewódzkie ma największe wydatki ze środków unijnych i w swojej klasyfikacji zajmuje pierwszą pozycję. Zdecydowanym liderem rankingu miast na prawach powiatu jest Świnoujście. Powiat iławski w rankingu krajowym zajmuje 133 miejsce oraz 11 w województwie warmińsko – mazurskim z wynikiem 405,95 zł na mieszkańca. W kategorii „miasta powiatowe” najwyżej w województwie plasuje się Lidzbark Warmiński, Iława w kraju zajmuje 32 miejsce. Wśród miasteczek Lubawa zajęła 4. miejsce w warmińsko – mazurskim, wyprzedzają ją Górowo Iławeckie, Mikołajki oraz Ryn, a krajowym liderem tego rankingu jest Krynica Morska. W kategorii gmin wiejskich liderem Rankingu jest Puńsk z województwa podlaskiego, a sąsiadująca z nami Gmina Wiejska Lubawa zajmuje w Polsce 1389 miejsce, co daje jej 63. pozycję na 66 gmin wiejskich wchodzących w skład warmińsko – mazurskiego.

Jak to jest w Lubawie?

Korzystając z perspektywy unijnej 2014 – 2020 samorząd lubawski zrealizował i realizuje łącznie 16 projektów inwestycyjnych o łącznej kwocie dofinansowania ponad 35 milionów 849 tysięcy złotych. Przy udziale funduszy europejskich powstało m.in. Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej oraz ścieżki dydaktyczne wokół zabytkowych murów, zrewitalizowane zostały uliczki wokół Rynku, wybudowana ścieżka rowerowa Zalew – Lipy, zmodernizowane zostało Kino Pokój i budynek Środowiskowego Domu Samopomocy, zakupiona została infrastruktura informatyczna w ramach programu „Cyfrowa Polska”, zakupione będzie wyposażenie eventowe dla Miejskiego Ośrodka Kultury oraz trwa modernizacja budynku Szkoły Podstawowej. Ze środków europejskich samorząd miasta realizuje również projekty społeczne, tzw. „miękkie”.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top